Některé léky od února podraží, jiné zlevní

Některé léky budou od února příštího roku o pár korun dražší a některé naopak levnější. Uvedla to ministryně Součková krátce poté, co podepsala příslušnou lékovou vyhlášku…

Které léky podraží a které naopak budou levnější, včera ještě přesně známo nebylo, protože vyhláška ještě neopustila ministerstvo zdravotnictví.

„U některých léků jsme snížili úhradu od zdravotních pojišťoven o 5 až 10 procent,“ uvedla ministryně. To by znamenalo, že o tato procenta se zvýší doplatek pacienta. Nemusí to ale tak vždy být, protože mnohé firmy vyšly ministerstvu vstříc a snížily ceny svých léků ve snaze dostat se do úhrad od zdravotních pojišťoven.

„Nyní také záleží na zdravotních pojišťovnách, jak dokážou využít množstevní slevy a nasmlouvat dodávky léků od dodavatelů. I zde je velký prostor pro snížení cen,“ řekla Součková. Dodala, že celková úspora na lécích by měla dosáhnout zhruba jedné miliardy korun.

„I nadále v každé lékové skupině bude nejméně jeden, ale i dva léky, které jsou plně hrazeny zdravotní pojišťovnou a pacient na ně tedy nemusí nic doplácet,“ řekla Součková a dodala, že pacient by měl od lékaře vyžadovat informaci, zda mu předepisuje lék s doplatkem, nebo ne.

V případě, že bude souhlasit s doplatkem, lékař by to měl zaznamenat i do receptu na lék. Zřejmě půjde o velké S, které bude symbolizovat, že pacient s doplatkem souhlasí.

Václav Pergl, Právo, 16.12.2003

Ohodnoťte tento článek!