Některé městské části zachovaly pohotovost

Titulní obrázek

Lékařská služba první pomoci funguje od ledna v pěti velkých fakultních nemocnicích a na poliklinice v Palackého ulici v Praze 1. Kromě těchto zařízení mohou v případě nouze Pražané navštívit další tři lékařské instituce, které si na svém území ponechaly Praha 6, 9 a 10…

Naprostá většina obvodů lékařskou službu první pomoci zrušila, nejsou na ni peníze

Pro pomoc lze zajet na Prosek

„Je to služba, na kterou jsou u nás obyvatelé už zvyklí. Navíc ji využívají i lidé z Kbel a Čakovic. Pohotovost jsme zachovali v poliklinice na Proseku, kde je i detašované pracoviště záchranky. Budeme na ni samozřejmě doplácet z rozpočtu, jestli ji zachováme rok nebo dva, to zatím není jisté,“ sdělil Deníku Jan Jarolím, starosta Prahy 9.

Nic nemění ani Praha 6

Podobně uvažuje i vedení šesté městské části, které v novém roce zachovává pohotovost pro dospělé na Vítězném náměstí v Dejvicích a dětskou pohotovost v Břevnově v poliklinice Pod Marjánkou. „Za pár měsíců se uvidí, zda jsou pohotovostní služby dostatečně využívány lidmi,“ uvedl mluvčí dejvické radnice Martin Šalek. Je možné, že Praha 6 v budoucnu zruší právě dětskou pohotovost. „Kousek od polikliniky Pod Marjánkou je motolská nemocnice, kde je také dětská pohotovost,“ uvedl jeden z možných důvodů zániku zařízení Šalek. Praha 6 na provoz pohotovostí přispívá pěti miliony korun ročně.

Dál funguje rovněž Plaňanská

Také Praha 10 na svém území zachovala pohotovost v poliklinice v Plaňanské ulici v Malešicích. Podle radního pro zdravotnictví se na tuto kliniku mohou v případě zdravotních problému obracet obyvatelé, kteří mají na tomto území trvalé bydliště. Spádově ji využijí také pacienti, kteří mají trvalé bydliště v Hostivaři, Uhříněvsi nebo Štěrboholích. Ostatní městské části lékařskou službu první pomoci nezachovají. Důvodem je nedostatek peněz. „Na našem území přestala fungovat pohotovost v ulici Dukelských hrdinů. Byla málo využívaná a na udržení provozu bychom stejně neměli dostatek finančních prostředků,“ zdůvodnil zánik zařízení Martin Vokuš, mluvčí Prahy 7.

hotovosti jsou příliš nákladné

Podobně je na tom i pohotovost v Praze 4. „Na svém území máme Thomayerovu nemocnici, ve které je pohotovost. Ještě prvních sedm dní v lednu bude sloužit pohotovost na poliklinice v Budějovické ulici. Pak budou občané muset využívat pouze nemocniční lékařskou službu první pomoci,“ řekla Markéta Aulová, mluvčí Prahy 4. Praha 2 a 3 také neuvažují o zřízení pohotovostí. „Těsně za hranicemi obvodu je Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a myslím, že je rozumnější směrovat občany tam,“ zdůvodnila Milena Kozumplíková, starostka Prahy 3. Podle Evy Paulové, místostarostky Prahy 2, je také pro druhou městskou část pohotovost zbytečným finančním přepychem. „Pohotovost jsme zrušili už v roce 2004 a nebudeme ji znovu otevírat. Je to pro městskou část příliš nákladné,“ dodala Paulová nejběžnější důvod, proč lékařské služba první pomoci z jednotlivých městských částí mizí.

Jitka Eisenhammerová, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!