Přejít na obsah

Některé městské části zachovaly pohotovost

zpět
4.1.2008

Lékařská služba první pomoci funguje od ledna v pěti velkých fakultních nemocnicích a na poliklinice v Palackého ulici v Praze 1. Kromě těchto zařízení mohou v případě nouze Pražané navštívit další tři lékařské instituce, které si na svém území ponechaly Praha 6, 9 a 10...

Naprostá většina obvodů lékařskou službu první pomoci zrušila, nejsou na ni peníze

Pro pomoc lze zajet na Prosek

„Je to služba, na kterou jsou u nás obyvatelé už zvyklí. Navíc ji využívají i lidé z Kbel a Čakovic. Pohotovost jsme zachovali v poliklinice na Proseku, kde je i detašované pracoviště záchranky. Budeme na ni samozřejmě doplácet z rozpočtu, jestli ji zachováme rok nebo dva, to zatím není jisté,“ sdělil Deníku Jan Jarolím, starosta Prahy 9.

Nic nemění ani Praha 6

Podobně uvažuje i vedení šesté městské části, které v novém roce zachovává pohotovost pro dospělé na Vítězném náměstí v Dejvicích a dětskou pohotovost v Břevnově v poliklinice Pod Marjánkou. „Za pár měsíců se uvidí, zda jsou pohotovostní služby dostatečně využívány lidmi,“ uvedl mluvčí dejvické radnice Martin Šalek. Je možné, že Praha 6 v budoucnu zruší právě dětskou pohotovost. „Kousek od polikliniky Pod Marjánkou je motolská nemocnice, kde je také dětská pohotovost,“ uvedl jeden z možných důvodů zániku zařízení Šalek. Praha 6 na provoz pohotovostí přispívá pěti miliony korun ročně.

Dál funguje rovněž Plaňanská

Také Praha 10 na svém území zachovala pohotovost v poliklinice v Plaňanské ulici v Malešicích. Podle radního pro zdravotnictví se na tuto kliniku mohou v případě zdravotních problému obracet obyvatelé, kteří mají na tomto území trvalé bydliště. Spádově ji využijí také pacienti, kteří mají trvalé bydliště v Hostivaři, Uhříněvsi nebo Štěrboholích. Ostatní městské části lékařskou službu první pomoci nezachovají. Důvodem je nedostatek peněz. „Na našem území přestala fungovat pohotovost v ulici Dukelských hrdinů. Byla málo využívaná a na udržení provozu bychom stejně neměli dostatek finančních prostředků,“ zdůvodnil zánik zařízení Martin Vokuš, mluvčí Prahy 7.

hotovosti jsou příliš nákladné

Podobně je na tom i pohotovost v Praze 4. „Na svém území máme Thomayerovu nemocnici, ve které je pohotovost. Ještě prvních sedm dní v lednu bude sloužit pohotovost na poliklinice v Budějovické ulici. Pak budou občané muset využívat pouze nemocniční lékařskou službu první pomoci,“ řekla Markéta Aulová, mluvčí Prahy 4. Praha 2 a 3 také neuvažují o zřízení pohotovostí. „Těsně za hranicemi obvodu je Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a myslím, že je rozumnější směrovat občany tam,“ zdůvodnila Milena Kozumplíková, starostka Prahy 3. Podle Evy Paulové, místostarostky Prahy 2, je také pro druhou městskou část pohotovost zbytečným finančním přepychem. „Pohotovost jsme zrušili už v roce 2004 a nebudeme ji znovu otevírat. Je to pro městskou část příliš nákladné,“ dodala Paulová nejběžnější důvod, proč lékařské služba první pomoci z jednotlivých městských částí mizí.

Jitka Eisenhammerová, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Některé městské části zachovaly pohotovost

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Některé městské části zachovaly pohotovost

Komentáře

další 4 komentáře
Jiří Antonín Votýpka Stydím se za Prahu 2.  | 5. 01. 2008 15:23

Opravdu se za současné vedení Prahy dvě stydím. Narodil jsem se před šedesáti léty na Vinohradech, naše rodina zde žila a měla živnost od roku 1923. Ale tak strašné vedení jako dnes jsme ještě neměli. Přístupem k bydlení, a vůbec k zde narozeným občanům z nás během několika let udělá vystěhovalce. Navíc nám ruší vše co především starším pomáhalo. Teď i pohotovost. Vše se odůvodňuje novým zlatým teletem "ziskem". Ale veškerý zisk získaný na úkor zde žijícíh a pracujících byl vymrhán na nesmysly jako na nesmyslně drahou přestavbu radnice atd. Z posledních dnů: zkušenost z Prahy 5, vlastně Prahy 13. Zde mají pohotovost, dokonce mají i vlastní sanitky pro dopravu nemocných na pohotovost v FN Motol, navíc velmi pružnou pečovatelskou službu, kde si můžete vybrat z několika subjektů. Asi to bude tak jak se s tím setkala mnohá evropská města. Centra budou jen pro bohaté turisty a pro organizovaný zločin.Proč pak v centrálních částech města udržovat pohotovosti, když se stejně nepočítá s tím,že zde nějaký obyčejný vinohraďák bude jen bydlet.

kolega Re:Re:zajímavý odkaz  | 4. 01. 2008 21:30

Nezaskočí, ale budou pravidelně sloužit pro své pacienty na LSPP a v budoucnu budou sami zabezpečovat nepřetržitou službu a LSPP se bude moct zrušit. :-)

Jiri Wicherek Re:zajímavý odkaz  | 4. 01. 2008 14:24

Ti kolegove a kolegyne, uvedeni v seznamu dle odkazu jsou snad ochotni za zrusene LSPP zaskocit? Pak by nebylo od veci, kdyby dodali i cisla svych telefonu:-))

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné