Přejít na obsah

Některé nemocnice omezují onkologickou léčbu

zpět
5.11.2010
pacient, nemocnice, pokoj, sestra
zvětšitpacient, nemocnice, pokoj, sestraZdroj: www.uncg.edu

pacient, nemocnice, pokoj, sestra | Zdroj: www.uncg.edu

 

Některé nemocnice omezují péči pro onkologicky nemocné pacienty, a to proto, že jim ji údajně zdravotní pojišťovny nechtějí proplácet. V pátek se proto v Brně sejdou všichni zainteresovaní, aby situaci vyřešili a léčba pacientů byla zajištěna.

„Není zákaz brát nové pacienty s rakovinou k léčbě. Je však pravda, že někteří ředitelé nemocnic, kde jsou komplexní onkologická centra, z obav o zaplacení léčby od pojišťoven, doporučují onkologům nenasazovat drahou biologickou léčbu, pokud u jiného pacienta tato léčba neskončí,“ řekl Právu profesor Jiří Vorlíček, předseda České onkologické společnosti a ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně.

Tato situace může nastat úmrtím pacienta nebo jeho vyléčením.

Ředitelé: léčbu neomezujeme

Na dotaz, které nemocnice takto postupují, odmítl být konkrétní. Dodal jen, že „loni jsme s pojišťovnami měli financování onkologických pacientů černé na bílém podepsané. Letos řada pracovišť takovéto zvláštní smlouvy nemá.“

Ředitelé velkých nemocnic, s nimiž Právo ve čtvrtek mluvilo, shodně tvrdí, že péči neomezují. „Ale jestliže v příštím roce budou úhrady o pět procent menší, pak to bude velké drama,“ řekl Právu Miloslav Ludvík, ředitel pražské FN Motol.

Podobně reagovala i ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Dana Jurásková, která před několika měsíci skončila ve funkci ministryně zdravotnictví: „Žádné omezení péče pro pacienty s onkologickým onemocněním není.“

Také předsedkyně Asociace nemocnic (sdružuje velké nemocnice) a ředitelka FN Plzeň Jaroslava Kunová Právu řekla, že nemá povědomost, že by některé nemocnice léčbu onkologických pacientů zastavily.

„V naší nemocnici jsme to neudělali a ani udělat nemůžeme. Vždyť bychom se tím vystavovali soudním sporům.“ Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně není chyba jen na straně pojišťoven, které šetří, ale i nemocnic. Ministerský audit ukázal, že drahé moderní léky dostávají i pacienti v posledním stadiu nemoci, kdy už jim pomoci nemohou.

„Neomezujeme a nehodláme péči omezovat. Nicméně náklady na péči v Centrech specializované péče se každoročně zvyšují o celých 50 procent, což je dlouhodobě neúnosné. Musíme proto spolu s lékaři najít řešení,“ sdělila Právu Hana Kadečková, mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.

Podle ní nemocnice od začátku roku přesně vědí, kolik budou mít v průběhu roku od zdravotní pojišťovny peněz na péči. „Pokud dva měsíce před koncem roku peníze takzvaně dojdou, musíme se ptát, jak je to možné? Můžeme se i domnívat, že jejich jednání je účelové, aby ze zdravotní pojišťovny dostaly více peněz, než bylo původně nasmlouváno.“

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák Právu řekl, že onkologickou léčbu zaplatí. „Peníze na léčbu onkologických pacientů samozřejmě jsou, ale požadujeme, aby pacienti z této léčby skutečně měli léčebný efekt,“ řekl Právu.

„Nemocnice musí využít k léčbě i standardní paušál, který od pojišťoven dostávají. Není možné, aby nemocnice na některých diagnózách šetřila a ve druhých diagnózách nás žádala, abychom peníze navýšili,“ uzavřel Horák.


Autoři

Václav Pergl, Právo

Komentovat článek: Některé nemocnice omezují onkologickou léčbu

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Některé nemocnice omezují onkologickou léčbu

Komentáře

další 2 komentáře
BOB Už je to tady!  | 5. 11. 2010 13:53

Nedostupnost kvalitní zdravotní péče, která zatím stále byla utajená, již vykvétá na veřejnost!

drahá léčba bez efektu?  | 5. 11. 2010 13:30

M.Horák-aby drahá léčba měla efekt.Kdo nad tímto bdí?SUKL?Jinak by to byly vyhozené velké peníze.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné