Některé nemocnice v dubnu přes dohodu odborů lékařům nepřidají

lékaři, nemocnice, chodba

Některé nemocnice v dubnu přes dohodu odborářů s ministerstvem zdravotnictví lékařům nepřidají. Peníze od pojišťoven totiž dorazí až po výplatních termínech.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) oznámila, že peníze pošle v druhé půli dubna. Největší oborová Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV) je pošle do konce týdne. Výplaty v nemocnicích bývají 10. až 13., maximálně 15. dne v měsíci. Zvýšit platy v dubnu tedy mohou jen nemocnice, které mají na účtech rezervy.

„Když peníze pošlou koncem dubna, nepomůže nám to, protože nemůžeme zdržet výplatní termín,“ řekla ČTK šéfka Asociace nemocnic a ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslava Kunová.

„Je to pozdě. Naše zdravotnická zařízení již fakturovala počátkem měsíce částku, která náleží za březen, stanovila dobu splatnosti 14 dnů, čili tyto faktury budou od pojišťoven zaplaceny se zpožděním, pokud vůbec budou zaplaceny,“ řekl právník Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala.

Podle dohody lékařských odborů s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) mají nemocniční lékaři od března dostávat měsíčně k průměrnému platu 48.000 korun dalších 5000 až 8000 korun podle kvalifikace a délky praxe. Celkem se tak mezi 18.000 nemocničních doktorů rozdělí do konce roku dvě miliardy korun. Je to výsledek protestní odborové akce, v níž dalo výpověď a pak ji zase stáhlo 3800 lékařů.

VZP se podle mluvčího Jiřího Roda bude letos na tom podílet částkou 1,26 miliardy. „Jsou připraveny finanční dodatky na navýšení platů lékařů, které budou v nejbližších dnech nemocnicím předány k podpisu. Peníze budou hrazeny v zálohách počínaje březnem, přičemž termín pro březnovou zálohu je ve druhé polovině dubna,“ řekl ČTK Rod.

„Peníze pošleme do konce týdne,“ řekl šéf Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra a Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. Dříve podle něj peníze poslat nešly. Pojišťovny čekaly, až nemocnice pošlou počty lékařů, zapracovaly údaje do vzorce a o tolik navýšily zálohy. Na rok a na lékaře činí navýšení 110.000 korun.

Podle Kunové se posunem může také stát to, že nemocnice dostanou do konce roku jen devět plateb. Vidí jako řešení, že by pojišťovny v první várce zaslaly platbu za dva měsíce, tím by se zpoždění dohnalo.

Podle Gajdáčka záleží postup na každé zdravotní pojišťovně. ZPMV má platby rozpočítané do konce roku, každá záloha bude o něco vyšší, protože suma na 12 měsíců půjde v deseti splátkách.

Pro plzeňskou nemocnici případné zpoždění peněz od pojišťoven podle ředitelky velký problém nebude. Navýšení platů pro ni znamená 7,1 milionu, na účtu má 300 milionů. „Ale jsou nemocnice, hlavně ty malé, kde žádné rezervy nemají,“ poznamenala.

Podle Fialy nemocnice budou muset počkat, až pojišťovny zaplatí. Připomněl, že pro menší nemocnice, které nepatří státu, navýšení platů není povinné. K tomu ministr podpisem dohody zavázal jen státní nemocnice. „My jsme jen dali najevo ochotu, až dostaneme peníze, že je lékařům dáme,“ shrnul.

Některé nemocnice v dubnu přes dohodu odborů lékařům nepřidají
Ohodnoťte tento článek!