Některé pacientské organizace žádají odvolání Ratha

Pět pacientských organizací vyzvalo občany k podpisu petice, která má pomoci k obhájení práv pacientů na dostupnou péči. Podle nich ministr zdravotnictví David Rath ohrožuje „zmateným a chaotickým“ rozhodováním její dostupnost. Část organizací proto žádá i Rathovo odvolání…

PRAHA – Petice bude předána vládě a sněmovně.

„Přes několikeré upozornění vydal ministr vyhlášky – lékovou a o úhradách péče z pojištění, které způsobují šikanaci pacientů i poskytovatelů péče,“ sdělil prezident Svazu pacientů Luboš Olejár. Limity, jež tyto vyhlášky na výdaje lékařům stanoví, dostávají podle něj pacienty do sporu s lékaři. Podle vyhlášek smějí lékaři spotřebovat na péči o pacienty pouze o tři procenta peněz více než loni.

Podle Olejára by měl premiér Jiří Paroubek odvolat ministra Ratha, protože „ohrožuje pacienty“. Požadavek na odvolání Ratha je součástí petice, již vydal petiční výbor složený ze Svazu pacientů, o.s.Kolumbus, Selfhelp o.s., Asociace zástupců pacientů a Občanské sdružení na ochranu pacientů. Podle předsedkyně sdružení Vladimíry Boškové nestojí za to do voleb odvolávat ministra, k této části petice má její sdružení výhrady.

Proti oběma vyhláškám protestuje i Koalice soukromých lékařů, v níž jsou praktici, pediatři, specialisté a zubaři. Spolupracují s nimi v krizových štábech lékárníci a malé nemocnice. I oni dali premiérovi na zvážení, aby Ratha odvolal. Paroubek to odmítl, Rath má nadále jeho plnou podporu.

Proti krokům ministra Ratha protestovali koncem ledna lékárníci uzavřením lékáren na tři hodiny, na 11. března svolali mimořádný lékárnický sněm. Lékárníci jsou ve sporu s Rathem nejen kvůli lékové vyhlášce, ale zejména kvůli snížení lékové přirážky od ledna z 32 na 29 procent. Lékárníci se o ni dělí s distributory, ve výsledku dostanou 17 procent.

Bošková uvedla, že pět pacientských sdružení se na textu petice shodlo „za cenu určitých kompromisů“. Za nejdůležitější požadavek požaduje účast zástupců pacientů a pojištěnců na tvorbě zdravotnických zákonů. Její sdružení chce apelovat na politiky, aby po parlamentních volbách neustavovali za ministra zdravotnictví lékaře a „rozhodně ne už doktora Ratha“.

Čt24.cz

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Vilém Hrdina

To je určitě další akce ODS proti lidumilné politice ČSSD.

Ohodnoťte tento článek!