Přejít na obsah

Některé z výhrad a návrhů zdravotnických odborů k reformě

zpět
12.7.2011
zdravotnictví, medicína
zvětšitzdravotnictví, medicínaZdroj: i.ehow.com

zdravotnictví, medicína | Zdroj: i.ehow.com

 

Zdravotnické odbory pořádají v úterý před ministerstvem zdravotnictví happening proti chystané vládní reformě. Tvrdí, že by zhoršila život pacientů. Mají k ní například tyto výhrady a návrhy:

Výhrady a obavy:

Stanovení standardu a nadstandardu

- omezení dostupnosti a rozsahu péče, ze zdravotního pojištění se jako standard uhradí jen nejlevnější léčba, léky, metody a pomůcky.

Zvýšení poplatku za den v nemocnici ze 60 na 100 korun

- není stanoven limit, při dlouhodobé nemoci lidé s nižším příjmem nezvládnou platit zhruba 3000 měsíčně za hospitalizaci a současně si udržet byt.

Placení léků do 50 korun

- někteří lidé si to nebudou moci dovolit a mohlo by to vést i k plýtvání, protože lékaři by mohli začít zbytečně předepisovat dražší balení léků.

Zvýšení daně z přidané hodnoty ve zdravotnictví

- výdaje se kvůli tomu zvednou, takže v systému budou chybět další peníze, spoluúčast pacientů tedy nejspíš dál poroste.

Schvalování reformních zákonů bez širší dohody s opozicí a odborníky

- opoziční strany a odbory si stěžují na to, že s nimi vláda o svých reformních plánech nejedná a že své záměry ve sněmovně díky své jasné většině „protlačuje“.

Návrhy a požadavky:

- Podpora protikorupční strategie a zpřísnění trestů za korupční chování.

- Přehodnocení pronájmů a sjednaných služeb, ukončení nevýhodných smluv.

- Zachování nižší DPH u zdravotnického materiálu, techniky, pomůcek a léků.

- Zvýšení plateb státu do zdravotního pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané.

- Zrušení stropu na odvody zdravotního pojištění.

- Změna lékové politiky tak, aby klesly výdaje na léky.


Komentovat článek: Některé z výhrad a návrhů zdravotnických odborů…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Některé z výhrad a návrhů zdravotnických odborů…

Komentáře

další 3 komentáře
VK Mnoho myšlenek odborářů bychom brali, ale...  | 12. 07. 2011 22:39

Dovolím si opět poznamenat, že právě princip veřejnoprávní pseudopojištění tedy výše odvodů úměrná příjmům, jako jediné umožňuje zajištění chudých. Skutečné pojištění, tedy s paušální sazbou, znamená zátěž středněpříjmových a nedostupnost pro chudé a je-li požadavek jejich zajištění, tak jedině ze zdrojů mimo toto pojištění - tedy z rozpočtu.

98 Tak jsem si přečetl návrhy odborů,  | 12. 07. 2011 18:27

čekal jsem nějaké levicové názory jako nejlepší zdravotnictví pro všechny zadarmo, ale není to tak. Všechny odborové připomínky jsou rozumné. U standardu a nadstandardu jde o to, jak a kdo stanoví hranici. Určitě nemůžeme všem dědečkům a babičkám dávat ty nejlepší a nejdražší kyčelní endoprotézy, ale pokud si nějaký bohatý osumdesátník chce na tu nejlepší protézu připlatit je zcela spravedlivé, aby ji nemusel platit celou ale jen to navýšení. Komunisticky rovnostářský přístup Markové je nesolidní.

Bohumír Šimek Mnoho myšlenek odborářů bychom brali, ale...  | 12. 07. 2011 12:38

Málokdo si zatím uvědomuje, že lpění na veřejnoprávním pseudopojištění znamená lpění na iluzi dostupnosti kvalitní zdravotní péče a lpění na iluzi sociálního zajištění chudých. * Protože současné zajištění chudých, které požadují komunisti, socialisti, odbory a další politici, a které je děláno formou zdravotnictví prakticky zadarmo pro bohaté i chudé, je cesta do dostupnosti kvalitní zdravotní péče jen cestou korupce a protekce. A to tedy rozhodně není politika pro chudé. * Dokud neuděláme skutečnou reformu, totální změnu formy financování zdravotnictví, dokud neusadíme i zdravotnictví do přirozených vztahů, dokud neumožníme lékaři svobodně léčit svého pacienta podle jeho potřeb a dokud pacient nebude osobně zodpovědný za proplacení zdravotní péče, pak navíc žijeme pouhou iluzí vykonané reformy. * Bohužel našim politikům tyto iluze stačí. Buď by to bylo moc práce, nebo by to bylo příliš transparentní a omezilo by to tunelování našich peněz na naše zdraví. Nevím, co je pravda!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné