Přejít na obsah

Někteří lékaři se bojí o budoucnost sítě mezi nemocnicemi v Brně

zpět
24.1.2012
Ilustrační foto; počítač,
zvětšitIlustrační foto; počítač,
Autor: askpcdoctor.com

Ilustrační foto; počítač, | Autor: askpcdoctor.com

 

Někteří brněnští lékaři se obávají o budoucnost systému MeDiMed, který umožňuje komunikaci a výměnu radiodiagnostické dokumentace mezi nemocnicemi ve městě.

Provoz systému včetně komunikační sítě garantuje Ústav výpočetní techniky Masarykovy univerzity, který však čeká restrukturalizace a nejspíš také změna vedení. Novinářům to řekl lékař a opoziční zastupitel Daniel Rychnovský (KDU-ČSL). Podle Masarykovy univerzity MeDiMedu zánik nehrozí.

„Systém funguje více než deset let a stal se denní samozřejmostí. V době vzniku byl - a možná je i dodnes - unikátní v republice. Je využíván k lékařským konziliím téměř ve všech disciplínách, kde se používají zobrazovací metody,“ řekl Rychnovský. Ústav výpočetní techniky podle něj důležitou službu poskytuje za režijní ceny.

Rychnovský dnes upozornil na to, že vedení Masarykovy univerzity v uplynulých dnech odvolalo dlouholetého ředitele ústavu Václava Račanského i několik jeho kolegů. Mluvčí univerzity Tereza Fojtová personální změny ČTK potvrdila. Jejich důvodem je plánovaná restrukturalizace ústavu, který má podle svých webových stránek téměř dvě stovky zaměstnanců.

Ústav podle Fojtové postupem času začal vykonávat mnoho nových činností a kompetencí. K původně čistě výzkumným cílům přibývaly servisní služby pro univerzitu, například správa počítačových učeben a podobně. To by se nyní mělo změnit. „Cílem univerzity je oddělit výzkum a servisní služby,“ uvedla Fojtová. Univerzita ale podle Fojtové neuvažuje o tom, že by přestala systém MeDiMed zastřešovat.

MeDiMed začal vznikat v roce 1999. Od roku 2003 je v něm propojena většina brněnských nemocnic, které jsou spojeny sítí s vysokokapacitním přenosem dat. Přibývají také další fakultní a okresní nemocnice v ČR. Systém umožňuje lékařům operativně konzultovat s kolegy. Poskytuje také úložiště pro archivaci zobrazení z ultrazvuku nebo rentgenu.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Někteří lékaři se bojí o budoucnost sítě mezi…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Někteří lékaři se bojí o budoucnost sítě mezi…

Komentáře

další 3 komentáře
Eva Slezáková častý výskyt příjmení  | 6. 02. 2012 23:08

Shodou okolností znám oba a opravdu se jedná o náhodu.

jméno častý výskyt příjmení  | 31. 01. 2012 22:09

V článku je citován dr. Daniel Rychnovský zastupitel, nový ředitel UVT se jmenuje Lukáš Rychnovský, koukám, že to je v Brně docela časté příjmení. S pozdravem šalinám zdar

Sympatizující Více o situaci  | 30. 01. 2012 13:46

Více se dozvíte zde: http://uvtmu2012.aspone.cz/Events.aspx

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné