Někteří psychiatričtí pacienti prý nemají přístup k drahým lékům

Titulní obrázek

Lékař v léčebně nebo nemocnici napíše pacientovi při propuštění moderní účinný lék a pošle nemocného k ambulantnímu psychiatrovi. Kvůli limitům na léky ale ambulantní lékaři často nemohou pokračovat v podávání stejných léků. Buď prý sníží dávky, anebo pacientovi předepíšou jiný, starší lék…

Někteří pacienti trpící vážnými psychiatrickými nemocemi, například schizofrenií, nemají dostatečný přístup ke kvalitním lékům, řekl ČTK psychiatr Jan Vevera.

Lékař v léčebně nebo nemocnici napíše pacientovi při propuštění moderní účinný lék a pošle nemocného k ambulantnímu psychiatrovi. Kvůli limitům na léky ale ambulantní lékaři často nemohou pokračovat v podávání stejných léků. Buď prý sníží dávky, anebo pacientovi předepíšou jiný, starší lék.

„Poměrně často se stává, že pacienta propustíme k jeho ambulantnímu psychiatrovi, ten mu předepíše levnější preparát a my takového pacienta za týden i za tři dny po propuštění přijímáme znovu,“ řekl Vevera.

Týká se to podle něj například schizofreniků. Schizofrenie je vážné psychotické onemocnění, při kterém postižený ztrácí kontakt s realitou. Má halucinace, paranoidní představy a slyší bludy. Schizofrenií onemocní na celém světě jeden člověk ze 100.

Ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková (SZ) ČTK řekla, že se snaží prosadit změnu v úhradách léků na schizofrenii. „Budeme jednat s ministrem zdravotnictví (Tomášem)Julínkem o zavedení takzvané indexace, to znamená, aby úhrady na pacienta, který je v léčebně, byly zvýšeny,“ řekla Stehlíková.

Podle Vevery by se ale větší pozornost politiků měla zaměřit spíše na podporu ambulantní léčby a komunitní péče než na navyšování finančních prostředků na lůžka.

V Česku stráví schizofrenik v léčebně daleko více času než pacienti v jiných zemích. Pozitivní je to podle Vevery v tom, že čeští schizofrenici nekončí na ulici, na rozdíl třeba od Spojených států. Přesto dlouhý pobyt za zdmi léčebny není prý ideální.

Mezi léčebnou a ambulantním lékařem by měla být i nabídka komunitní péče, tedy chráněných bytů, denních stacionářů a podobně. Problém je v nedostatečné finanční podpoře komunitních služeb. Zajišťují ji především neziskové organizace. Některé z nich ale kvůli zpsůbou nastavení státního dotačního systému omezují své služby.

Julínek ČTK řekl, že věří v sílu své zdravotnické reformy. Ta prý vytvoří takový funkční mechanismus, který v důsledku zvýší dostupnost léků pro vážně nemocné.

ČTK

Někteří psychiatričtí pacienti prý nemají přístup k drahým lékům
Ohodnoťte tento článek!