Nemáte lékaře? Sežene ho pojišťovna

Titulní obrázek

Od roku 2009 už by v Česku neměl být nikdo, kdo nemůže sehnat praktického lékaře nebo zubaře. Pokud se povede ministru Tomáši Julínkovi prosadit nový zákon o zdravotním pojištění, budou muset pacientům doktora do určitého data a do určité vzdálenosti sehnat pojišťovny…

Když se jim to nepodaří, budou mít velké problémy s Úřadem pro dohled nad zdravotními pojišťovnami.

„Pokud zkusíte jednoho nebo dva praktické lékaře a ti vám řeknou, že mají plno, tak budete mít možnost zavolat na svou zdravotní pojišťovnu, a ta vám bude muset do tří týdnů nalézt, kde v okruhu několika desítek kilometrů jsou ještě volní praktičtí lékaři nebo specialisté,“ říká náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň.

Chirurg do 30 kilometrů

Konkrétní počet kilometrů a maximální čas, který bude muset pacient při cestě za lékařem strávit, ale v zákoně není. „Povolené hodnoty časové a místní dostupnosti budou stanoveny odlišně pro jednotlivé zdravotní služby,“ píše se ve věcném záměru zákona o zdravotním pojištění. O konkrétních vzdálenostech rozhodne těsně před vydáním zákona vláda.

„V praxi to bude vypadat tak, že běžní specialisté, jako je internista nebo chirurg, musí být dostupní do dejme tomu 30 kilometrů, naopak u velmi specializovaných oborů, jako jsou transplantace, ekonomická logika velí, aby se poskytovaly na dvou nebo třech místech v republice. Ta budou samozřejmě od většiny pacientů dále,“ dodává Hroboň.

Čekací doby určí vláda

Kromě shánění doktorů budou muset pojišťovny do určité doby zajistit pacientům i plánovanou operaci kolene, lokte, zad nebo kyčelního kloubu. „Pojištěnec má právo na zajištění čerpání zdravotnických služeb v přiměřené časové lhůtě,“ píše se v návrhu zákona.

To, jestli se třeba bude na operaci kyčelního kloubu čekat maximálně půl roku nebo na operaci kolenního vazu tři měsíce, určí vláda příští rok.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!