Němci investují ve Slavkově

Rakousko-německý koncern Lohmann&Rauscher investuje do svých závodů ve Slavkově u Brna a v Nové Pace 1,3 miliardy korun. Většina těchto prostředků půjde na Moravu, kde by mělo vzniknout dvě stě nových pracovních míst…

Rozšířený závod ve Slavkově, kde výrobce medicínských a hygienických prostředků začal s výrobou před jedenácti roky, se tak stane jedním z rozhodujících výrobních závodů celého koncernu, který má po celém světě téměř tři tisíce zaměstnanců.

Závod, kde nyní pracuje na tři sta zaměstnanců, zatím pokrývá asi deset procent produkce firmy. Po rozšíření a výstavbě nové haly podíl stoupne na patnáct procent a Česko se stane vedle Německa, Francie a Rakouska dalším výrobní centrem firmy.

Lohmann&Rauscher investuje v následujících čtyřech letech asi 400 miliónů korun do nové haly, přes 700 miliónů pak do nových technologií především na výrobu sad pomůcek a krytí určených pro operace ve zdravotnictví.

„Do Slavkova se přestěhuje malá část výroby z Německa, větší část výroby ale bude pokrývat nárůst zakázek, kdy především ve východní Evropě trh roste velmi rychle,“ uvedl člen dozorčí rady koncernu Horymír Bouda.

V Německu tak zůstane výroba sádry nebo náplastí, v Česku se budou vyrábět obvazy, roušky a další vybavení pro operační sály. „Našimi konečnými zákazníky jsou zdravotnická zařízení v celé Evropě, například německé, francouzské a rakouské nemocnice nebo nizozemské, švédské a italské lékárny,“ uvedl Rudolf Vonyš z české pobočky firmy.

Česko si koncern pro rozšíření své výroby vybral kvůli dobrým zkušenostem s kvalitní pracovní silou, dobrou infrastrukturou a také vládním pobídkám. Pro výstavbu nového závodu koupil v dražbě pozemek po zkrachovalé společnosti Agra Přelouč.

Podle Moniky Smejkalové z vládní agentury pro podporu investic CzechInvest už požádal o slevu na daních, podporu nově vytvořeních pracovních a školení a rekvalifikace nových pracovníků.

„Důležité pro naše rozhodnutí bylo také to, že ze Slavkova je blízko do Brna, které je univerzitním městem a daleko není ani do Vídně,“ dodal Bouda.

Z nově přijatých lidí jich má totiž asi pětina být vysokoškolsky a středoškolsky vzdělanými odborníky.

„Důležité je, že půjde o místa dlouhodobá a stabilní. Navíc kromě asi dvou set přímých pracovních míst vznikne nejméně dalších sto nepřímých pracovních míst,“ uvedl ředitel Úřadu práce ve Vyškově Jan Marek. Na Vyškovsku je nyní devět a půl procenta lidí bez práce. Většinu z budoucích zaměstnanců, kolem sto padesáti, chce firma přijmout do dvou let. Zbytek v dalším období.

V Česku už působí i další významný výrobce zdravotnicích a hygienických potřeb a konkurent koncernu Lohmann&Rauscher, společnost Hartmann – Rico.

Ta je součástí mezinárodní supiny Hartmann se sídlem v Německu a má v Česku čtyři závody v Mostě, Chvalkovicích, Havlíčkově Brodě a Veverské Bytíšce s téměř patnácti sty zaměstnanci.

LOHMANN&RAUSCHER:
– má nyní v Česku obrat asi 730 až 750 miliónů korun ročně
po rozšíření výroby se obrat zvedne na 1,1 až 1,2 miliard korun ročně
– v Česku má dva závody ve Slavkově a Nové Pace
– na evropské trhu medicínských a hygienických prostředků ovládá firma sedm až 14 procent trhu
– firma má celkem 2800 zaměstnanců, v České republice 600
Zdroj: HN

Tomáš Fránek, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!