Přejít na obsah

Němcová (ODS) se chce zasadit o legalizaci léčby konopím

zpět
18.8.2011
Miroslava Němcová
zvětšitMiroslava NěmcováZdroj: www.miroslavanemcova.cz

Miroslava Němcová | Zdroj: www.miroslavanemcova.cz

 

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) chce předložit návrh novely, která umožní léčbu těžce nemocných pacientů konopím. Ministerstvo zdravotnictví by ji mělo dostat do konce září, informovala tisková tajemnice předsedkyně.

Lékaři, pacienti a vědci spustili v úterý petici za legální využití konopí k léčbě roztroušené sklerózy, Parkinsonovy choroby, rakoviny či AIDS. Argumentují výzkumy i praxí některých zemí.

Němcová zdůraznila, že neusiluje o legalizaci marihuany. „Jsem však přesvědčena, že v rukou lékařů a při stanovení jasných podmínek přinese úlevu a pomoc mnoha lidem, kteří svádějí vysilující boj s bolestí, rakovinou či nepohyblivostí,“ uvedla první místopředsedkyně ODS.

Petice žádá zrušení zákazu léčebného využití v zákoně o návykových látkách. Zákazem podle organizátorů petice porušuje vláda svobodu rozhodnutí občanů, jakým způsobem se chtějí léčit.

Předsedkyně sněmovny už požádala sněmovní legislativce, aby určili možnosti, jak novelu zákona přijmout co nejrychleji. Parlamentní institut má zase zpracovat údaje o zákonných úpravách v evropských zemích, v nichž se konopím legálně léčí.

Ministerstvo zdravotnictví poukazuje na to, že v Česku je dostupný na recept lék Sativex s výtažkem z konopí. Lékaři však poukazují na to, že je poměrně drahý. O dalším využití konopí k léčbě musí být podle ministerstva široká celospolečenská diskuse. Ministerstvo prý počítá s rozšířením možnosti pro využití technického konopí, které se v ČR běžně pěstuje. Vyrábějí se z něj léčebné masti a další léčebná kosmetika.

Jak hodnotíte rozhodnutí ministra Hegera upustit od zavedení generické preskripce? Hlasujte v nové anketě na Zdraví.Euro.cz nebo ZDE.


Komentovat článek: Němcová (ODS) se chce zasadit o legalizaci…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné