Přejít na obsah

Němeček chce řešit přesčasy nárůstem personálu a lepšími platy

zpět
27.4.2016
Svatopluk Němeček
zvětšitSvatopluk Němeček
Autor: Anna Vacková

Svatopluk Němeček | Autor: Anna Vacková

 

Řešit nadměrné přesčasy lékařů musejí podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) především ředitelé nemocnic. On jako ministr chce přispět tím, že připraví podmínky pro zvyšování počtu zdravotnického personálu v nemocnicích a jeho lepší ohodnocení.

Němeček to řekl ČTK v reakci na výzvu Lékařského odborového klubu (LOK), aby do 15. června předložil řešení přesčasů.

Odboráři varují, že pokud by lékaři dodržovali zákonné přesčasy 416 hodin za rok, nebylo by v krátkém čase koho postavit do služeb. Nyní se stanovené množství podle nich překračuje v nemocnicích 2,5krát.

Na nedostatek lékařů a podmínky v nemocnicích chtějí upozornit protestní akcí v září či říjnu, nazvou ji Měsíc bezpečí pacientů nebo Měsíc pravdy. Po celý měsíc chtějí přesně dodržovat domácí i evropské předpisy o přesčasech, stanovený počet hodin nepřekročí.

„Primárně je to organizační záležitost jednotlivých nemocnic. Jako ředitel nemocnice, když jsem fungoval v Ostravě, bylo mým úkolem zajištění služeb a samozřejmě jsem to zajistil. Myslím si, že primárně to spočívá na bedrech ředitelů, byť to není jednoduchá záležitost,“ řekl Němeček.

Ministerstvo může podle něj udělat jedinou věc, a to dlouhodobě, o což se snaží, zvýšit počet zdravotnického personálu a zlepšit jeho ohodnocení. „Tam zápasíme s panem ministrem financí. V nejbližších dnech, předpokládám že ještě do konce měsíce, půjde do vlády návrh na navýšení plateb za státní pojištěnce, protože bez peněz se to dělat nedá. A já pevně věřím, že uspějeme a budeme moci vyslat jasný signál zdravotníkům, že jejich ohodnocení se zlepší, a věříme, že to bude i signál pro to, aby se zvýšil počet personálu v nemocnicích,“ řekl Němeček.

Výzvu LOK s termínem do 15. června předložit řešení přesčasové práce ministr prý nedostal, dozvěděl se o ní z médií. Nedostal prý od odborářů dosud ani informace, ve kterých konkrétních nemocnicích se zákoník práce nedodržuje. „Budeme potřebovat, pokud mají pocit, že někde se to flagrantně obchází, aby nás informovali, ale to je na jednotlivých zdravotnických zařízeních,“ dodal.

Němeček požádá vládu o zvýšení odvodů státu v příštím roce o téměř 10 miliard korun. V nemocnicích by pak mohly stoupnout výdělky o deset procent. Víc by měli dostat nejen ve státních nemocnicích, kde to stát ředitelům nařídí. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce zajistit nárůst i v krajích, kraje by to měly stvrdit podpisem memoranda s vládou.

Ministr Andrej Babiš (ANO) odmítá peníze do zdravotnictví přidat s odkazem na „černé díry“ a mrhání prostředky. Pokud by on ve vládě hlasoval proti, připojili by se ministři za ANO. „Věřím, že zdravotníci pana ministra financí přesvědčí, že opravdu rezervy v systému už příliš nejsou, a rozhodně ne na desetiprocentní navýšení,“ shrnul.


Komentovat článek: Němeček chce řešit přesčasy nárůstem personálu…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Němeček chce řešit přesčasy nárůstem personálu…

Komentáře

dalších 8 komentářů
jordan air max 90 homme NikeLab avec des accents de daim et de cuir  | 18. 04. 2017 17:52

nike air max pas cher La Air Max 1 Atmos fut l’incontestable gagnante du concours « Vote Back » organisé à l’occasion de l’Air Max Day 2016. air jordan pas cher

K.Z. Snad je to jasné  | 3. 05. 2016 09:27

Mělo by být jasné, že řeči o službách jsou teď trochu mimo. Řešit se má základní plat za osmihodinovou pracovní dobu, ten má být trojnásobkem průměru a ten by se měl uvádět,když se mluví o platech lékařů. Kolik si lékaři vydělají službami, do toho už nikomu nic není, Špatné informace jen vzbuzuj negativní emoce.Lidi netuší, že 2/3 platu jsou vydřené službama. Možná že by do služeb nemusely být tak silné sestavy,jak je v Česku zvykem.

ola pan ministr by chtěl...  | 28. 04. 2016 10:41

jeho prohlášení je v teoretické rovině. A pokud by dal závazek ( o kolik navýšení, odkdy...), tak by to nejspíš opět nesplnil, jak je u politiků pravidlem- viz Heger a nesplnění memoranda. Prostě kecá.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné