Přejít na obsah

Němeček chce řešit přesčasy ve spolupráci s lékařskými odbory

zpět
2.5.2016
lékař, přesčasy, hodiny
zvětšitlékař, přesčasy, hodinyZdroj: Shutterstock

lékař, přesčasy, hodiny | Zdroj: Shutterstock

 

Při řešení nadměrných přesčasů v nemocnicích chce ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) spolupracovat s lékařskými odbory. ČTK řekl, že v průběhu týdne bude jednat s předsedou Lékařského odborového klubu Martinem Engelem a požádá ho, aby mu upřesnil, jak si odbory řešení představují a co konkrétně očekávají od ministerstva zdravotnictví.

Podle odborů zajišťuje většina nemocnic péči jen na úkor nadměrných přesčasů. Porušují tím zákoník práce.

„Požádám je o konkrétní návrhy i o informace, kde oni mají ze svých řad informace, že se flagrantně porušuje zákoník práce,“ řekl ministr.

Z fakultních nemocnic a státních ústavů řízených ministerstvem zdravotnictví Němeček zprávy o problémech s přesčasy nemá. „Ředitelé mi nehlásí, že by měli problém se zákoníkem práce, takže ministerstvo od svých organizací tuto informaci nemá,“ uvedl Němeček.

Podle něj musejí zajištění provozu, a tedy přesčasy lékařů, řešit hlavně ředitelé nemocnic. On jako ministr přispěje tím, že připraví podmínky pro zvyšování počtu zdravotnického personálu v nemocnicích a jeho lepší ohodnocení.

O krizové situaci zdravotnictví by měla v úterý jednat vládní koalice. Česká lékařská komora vyzvala vládu k vypracování záchranného plánu pro zdravotnictví. Vedle zvýšení platby za státní pojištěnce navrhuje komora také zdravotní daň na tabák a alkohol. Pokud by z krabičky cigaret činila daň pět korun, získalo by zdravotnictví ročně navíc pět miliard korun, což by kompenzovalo zrušené regulační poplatky.

Součástí plánu je i navyšování platů zdravotníků o deset procent ročně, sjednocení odměn ve státních nemocnicích a akciových společnostech, reforma vzdělávání lékařů a sester a posílení pravomocí komory při kontrole personálního zajištění péče v nemocnicích.

Odbory žádají, aby Němeček předložil řešení přesčasů do 15. června. Varují, že pokud by lékaři dodržovali zákonné přesčasy 416 hodin za rok, nebylo by v krátkém čase koho postavit do služeb. Nyní se stanovené množství podle nich překračuje v nemocnicích 2,5krát.

Na nedostatek lékařů a podmínky v nemocnicích chtějí upozornit protestní akcí v září či říjnu, nazvou ji Měsíc bezpečí pacientů nebo Měsíc pravdy. Po celý měsíc chtějí přesně dodržovat domácí i evropské předpisy o přesčasech, stanovený počet hodin nepřekročí.

Peníze na vyšší platy by měl resort podle shodného názoru odborů, komory, pacientů i nemocnic získat ze zvýšených odvodů státu. Němeček o navýšení na příští rok vládu požádá. Resort by tak mohl získat navíc deset miliard korun. Víc by měli dostat lidé nejen ve státních nemocnicích, kde to stát ředitelům nařídí. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce zajistit nárůst i v krajích, kraje by to měly stvrdit podpisem memoranda s vládou.

Ministr Andrej Babiš (ANO) odmítá peníze do zdravotnictví přidat s odkazem na „černé díry“ a mrhání prostředky.


Komentovat článek: Němeček chce řešit přesčasy ve spolupráci s…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Němeček chce řešit přesčasy ve spolupráci s…

Komentáře

další 3 komentáře
MUDr Motto jednání ?  | 2. 05. 2016 16:33

Peníze je jedna věc, ale tady jde i o mnohem větší problém, který většina lidí nechce pochopit: uvědomte si, že lékařů /a nejen jich, ale i sester a dalších zdravotníků/ je u nás velký nedostatek. A nevim, jak chcete nové získat, když ze škol -ať mediciny nebo zdravotních - jich více nepřijde ?

Iva Votavová Přesčasy  | 2. 05. 2016 14:49

Nestačím se divit, jaký problém nastává s přesčasy lékařů. Před časem, kdy striktně bylo určeno 416 hodin přesčasů, tak se nikdo neptal zdravotních laborantů, zda chtějí dále pohotovostní služby (lépe placené) a byl jim nařízen třísměnný provoz (mizerně placený). Vymalováno a lékaři mají problém, protože za takové peníze do směnného provozu nepůjdou. Tak se o tom zase několik let bavte a řešte a řešte......

Lajos Hor Motto jednání ?  | 2. 05. 2016 12:42

Není plně zaplacený přesčas = není žádný přesčas. Není -li možný trh v ceně celé smluvní práce, pak začněme s trhem v ceně přesčasů.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné