Němeček: Chystaná cenová regulace přinese úsporu až 6 miliard Kč

MUDr. Svatopluk Němeček, MBA

Chystaná cenová regulace zdravotnických prostředků by měla přinést úsporu čtyři až šest miliard korun ročně, v roce 2013 bylo za ně vydáno téměř 28 miliard. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Chystá i opatření, jak zabránit vývozu levných léků, aby nechyběly českým pacientům.

Předloni byly vyvezeny léky za 3,6 miliardy korun. Podle ministra by díky změně měli od příštího roku ušetřit pacienti i zdravotní pojišťovny.

Ministr připomněl, že české léky patří k nejlevnějším v EU, i proto se stávají předmětem reexportů. V krátké době muselo ministerstvo třikrát omezit vývoz léků kvůli výpadkům na českém trhu. Problém podle ministra je v tom, že nynější zákony umožňují ministerstvu reagovat až na výpadky v prodeji léků. V platném zákoně také nejsou sankce pro firmy, které miliardové obchody s vývozy léků provádějí.

„Nový systém by měl fungovat tak, že ministerstvo ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) vytvoří seznam tzv. rizikových léčivých přípravků, tedy těch, jejichž nedostatek může ohrozit zdraví či životy pacientů a v minulosti už předmětem reexportu byly,“ řekl Němeček. Firmy, které budou chtít některý z léků na seznamu vyvézt, budou muset 30 dní předem požádat o souhlas. Pokud by porušily toto ustanovení, dostaly by pokutu až 20 milionů korun nebo zákaz činnosti na dva roky.

Na rozdíl od léků, kde ceny a úhrady ze zákona stanoví SÚKL, závisí cena a úhrada zdravotnických prostředků ze zdravotního pojištění na dohodě zdravotních pojišťoven s firmami. Prostředky tak mohou být i výrazně dražší než v zahraničí, například cena glukometru, kterým se měří hladina cukru v krvi, je v ČR o 40 procent vyšší než v Německu. Skupinou zdravotnických prostředků, za které dá Všeobecná zdravotní pojišťovna ročně nejvíce, jsou inkontinenční pomůcky. Je to téměř 1,5 miliardy korun, což je srovnatelné s ročními náklady největší pojišťovny na kompletní ozařování všech klientů s rakovinou.

Sériově se v ČR vyrábí zhruba 6000 zdravotnických prostředků. Jsou to krycí materiály, stříkačky, jehly, inkontinenční pomůcky, glukometry, invalidní vozíky, nitrooční čočky, sluchadla, rentgen, CT či gama nůž.

Nově by ceny a úhrady zdravotnických prostředků měl určovat SÚKL. Při jejich stanovení by srovnával nejnižší referenční hodnoty v zemích EU. Minimálně každých pět let by se měly uskutečnit revize cen a úhrad, zdravotní pojišťovny by mohly nadále vyjednávat s výrobci o dalších slevách. „Systém bude trvale zajišťovat tlak tak, abychom neplatili více, než musíme,“ uvedl ministr.

Předpokládá se, že vyhláška by roztřídila zdravotnické prostředky až na několik stovek skupin podle jejich přesného určení, jako je tomu už teď u léků. V každé skupině by měl pacient zajištěn plně hrazený zdravotnický prostředek.

Novelu zákona o lécích chce dát ministr vládě v srpnu, novelu ke zdravotnickým prostředkům v září.

Ohodnoťte tento článek!