Přejít na obsah

Němeček dá vládě v březnu zákon o vzdělávání sester

zpět
25.1.2016
studium, knihy
zvětšitstudium, knihyZdroj: Shutterstock

studium, knihy | Zdroj: Shutterstock

 

Studium sester by se mělo o dva roky zkrátit z dosavadních sedmi na pět let. Počítá s tím ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) v návrhu zákona, který chce předložit v březnu na jednání vlády. Pro získání plných kompetencí nebudou už muset sestry získat bakalářský titul na vysoké škole, stačit by jim měla čtyřletá střední zdravotnická škola a rok na vyšší odborné škole.

Tzv. model 4+1 ale je nepřijatelný pro Českou asociaci sester i zdravotnické odbory.

Němeček dnes na tiskové konferenci na dotaz ČTK uvedl, že poté, co ministerstvo nenašlo shodu s organizacemi zdravotních sester, samo rozhodlo, jak upravit jejich vzdělávání, aby se co nejrychleji doplnily stavy v nemocnicích. Na přípravě normy se podílela ministerstva zdravotnictví a školství.

Základem vzdělávání zůstane studium na středních zdravotních školách. Absolvent nebude mít jako dosud titul zdravotnického asistenta, ale pracovně se navrhuje název praktická sestra. Bude následovat rok dalšího studia na vyšší odborné škole, poté by absolvent získal titul všeobecná sestra a měl by prakticky všechny samostatné kompetence zdravotní sestry.

Současní zdravotničtí asistenti, kterých jsou zhruba tři tisíce, dostanou možnost doplnit si rok studia na vyšší odborné škole, a získat tak kompetence všeobecné sestry.

„Česká asociace sester (ČAS) s návrhem 4+1 zásadně nesouhlasí, zejména proto, že toto opatření nepřinese vůbec žádná pozitiva pacientům,“ uvedlo prezidium největší české profesní organizace sester a ostatních zdravotnických pracovníků.

Ministr argumentuje tím, že systém je v řadě evropských států. Podle ČAS ale naprostá většina zemí, kromě Německa, už vzdělávání sester na středoškolské úrovni opustila. Podle ČAS problém nedostatku sester není ve vzdělávání, ale v jejich nedostatečném odměňování.

„Sestry jsou vysokoškolsky vzdělané zaměstnankyně, které mají vyšší základní plat než se středním vzděláním. Pro odbory je naprosto nepřijatelné vrátit se na středoškolský systém a říci, že sestry budou zaplaceny ještě hůř než dnes,“ uvedla na webu ČMKOS šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.

Ministr připomněl, že z původního středoškolského vzdělání, kdy absolvovala plně kompetentní zdravotní sestra, se přešlo v minulých letech na systém, kdy sestra pro plné kompetence musí mít vysokou školu. „De facto to znamená, že musí studovat sedm let, a je to jeden z důvodů, proč sestry z nemocnic utíkají,“ poznamenal.

Němeček podle svých slov vidí dvě dlouhodobé cesty řešení nedostatku personálu. První cestou je zvyšování finančního ohodnocení pracovníků, když letos už podruhé stouply tarifní platy v nemocnicích o pět procent a za dva roky celkem o deset procent. Tou druhou cestou je vzdělávání lékařů i sester. Zákon o vzdělávání lékařů schválila minulý týden bez problémů legislativní rada vlády a Němeček věří, že po rychlém projednání ve vládě se dostane ještě na únorovou schůzi Poslanecké sněmovny.


Komentovat článek: Němeček dá vládě v březnu zákon o vzdělávání…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Němeček dá vládě v březnu zákon o vzdělávání…

Komentáře

dalších 23 komentářů
Kateřina vzdělání sester  | 21. 02. 2016 15:00

Děkuji za příspěvek Lady. Souhlasím s tím, že je mnoho nejednotných druhý vzdělání pro sestry a mělo by být zohledněno, jaké vzdělání kdo má a na jaké fakultě. Sama jsem dokončila magisterské vzdělání na fakultě v Českých Budějovicích dálkově při práci ve směnném provozu. Toto studium je velmi náročné a vůbec nic Vám neodpustí. Škola má vysokou úroveň a naučí sestru nejen kvalitní práci ale hlavně přehledu v oboru ošetřovatelství, schopnosti vyhledat si potřebné a důležité informace schopnosti zpracovat odborný text a schopnosti předávat znalosti a kompetence jiným. Toto vzdělání je vhodné pro manažerky. Na druhé straně si pamatuji, kolik současných vrchních a staničních sester si vzdělání "dodělávali" na pseudovysokých školách typu "svatá Alžběta" v Příbrami a jakým způsobem se tam přistupovalo ke zkouškám o úrovni kalifikačních prací zpracovaných těmito vrchními a staničními sestrami nemluvě.......

Lada KA  | 21. 02. 2016 13:01

Chápu rozhořčení nad vzděláním sester i nad množstvím druhů vzdělávání pro sestry a zatím mám pocit, že to nikam nevede. Máme zdravot. asistenta, sestru s maturitou z dřívějších dob, sestru VOš, Bc., Mgr., specialiastky apod. Je toho velké množství a od doby, co došlo ke změně vzdělávání sester, tak to vede akorát k závisti, nevraživosti a zákeřnosti mezi sestrami. Starší sestry se odmítají vzdělávat, ohání se praxí, ignorují mladší sestry se vzděláním. Obor asistent pro sestru je neštěstí. Některé nemocnice tato děvčata řadí mezi ošetřovatelky a někde je dávají na úroveň sester a pracují samostatně jen se sanitářem, což je proti zákonu. Dle mého by se vzdělání sester mělo vrátit na SZŠ a mělo by být jen čtyřleté s maturitou a děvčata tam přijímána na základě výsledků ze ZŠ a to jen s vyznamenáním. Toto vzdělání by bylo dostačující do praxe na běžná oddělení v nemocnicích. Další vzdělání by mělo být bakalářské - určené pro sestry na JIP a ARO. Magisterské vzdělání by bylo pro sestry manažerky na všech úrovních managementu. Specializační studium na NCO NZO v jednotlivých oborech bych ponechala, ale ne pro funkci sestry manažerky. Některé sestry se ohání tím, že mají "Brno" a myslí si toho o sobě hodně. Samozřejmě souhlasím s různou úrovní vysokých škol pro vzdělání sester. jako příklad mohu uvést JČU ZSF, kde odvádí velmi pěknou práci ve vzdělání sester. jde tu o přijímací řízení a tato fakulta má velmi vysokou úroveň pro vzdělání sester. Naopak na druhé straně stojí sv. Alžběta v Příbrami, kam přijme každého kdo se přihlásí a v ročníku je třeba 200 studentů. Úroveň přednášek je hrozná, o zkouškách ani nemluvě.

Iris k přečtení  | 8. 02. 2016 11:28

Zde je možné se podívat, kdo se bude systémem 4+1 vzdělávat. Jen o kompetencích tady raději nic není. http://zpravy.aktualne.cz/domaci/rozhovor-teska-arnostova/r~32900fbaca9411e59045002590604f2e/

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné