Přejít na obsah

Ministr Němeček zveřejní předběžné výsledky hospodaření resortu

zpět
13.1.2015
Svatopluk Němeček odpovídá na dotazy novinářů
zvětšitSvatopluk Němeček odpovídá na dotazy novinářů
Autor: Leoš Chodura

Svatopluk Němeček odpovídá na dotazy novinářů | Autor: Leoš Chodura

 

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) v úterý zveřejní předběžné výsledky hospodaření resortu za rok 2014. Loni poprvé po pěti letech skončila Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) s mírným přebytkem 220 milionů korun, předloni měla propad téměř miliardu, rok předtím 3,5 miliardy. S kladnou bilancí skončily i zaměstnanecké pojišťovny.

Podle opozice se zdravotnickým financím daří hlavně díky tomu, že předloni tehdejší vláda přilila do resortu peníze a současná vláda její krok loni zopakovala.

Platby za léčení dostávaly loni ambulance i nemocnice včas. V černých číslech skončila valná většina nemocnic. V systému se projevil příliv peněz, kdy stouply odvody státu a VZP dostala půjčku od státu. Pojišťovny tak mohly nemocnicím, LDN či lázním kompenzovat zrušené stokorunové poplatky. Zaměstnanecké pojišťovny musely ale také sáhnout do rezerv a VZP měla v podstatě „nulový“ rezervní fond.

Němeček začal loni také připravovat opatření, která mají zprůhlednit toky zdravotnických financí, jak do od něj požadoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Zřídil přístrojovou komisi, která rozhoduje o účelném rozmístění drahé techniky. S VZP se dohodl na zveřejňování smluv s nemocnicemi a ambulancemi, přidaly se i některé zaměstnanecké pojišťovny. Chystaný zákon to pojišťovnám uloží jako povinnost a zakáže jim, aby platily firmám za nábor pojištěnců.

Ministerstvo loni spustilo projekt centrálních nákupů zdravotnického materiálu pro svých 20 nemocnic, letos je rozšíří i na léky. Opozice ale další zlevňování léků zpochybňuje, už tak jsou prý natolik levné, že se vyvážejí do ciziny a v Česku chybějí.

Němeček loni také odstartoval projekt DRG restart. Jde o platby za diagnózu, sběr dat, analýza a nastavení úhrad potrvá až tři roky, pak už by nemocnice měly dostávat za stejnou péči stejnou úhradu, což zatím není.


Komentovat článek: Ministr Němeček zveřejní předběžné výsledky…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné