Přejít na obsah

Němeček navrhne vládě zrušit poplatky v ambulancích a lékárnách

zpět
2.7.2014
Peníze, poplatky, desetikoruna, regulační poplatek, drobnéShutterstock
zvětšitPeníze, poplatky, desetikoruna, regulační poplatek, drobnéShutterstockZdroj: Shutterstock

Peníze, poplatky, desetikoruna, regulační poplatek, drobnéShutterstock | Zdroj: Shutterstock

 

Zrušit od příštího roku poplatek 30 korun v ambulancích a lékárnách a nechat jen 90 korun na lékařské a zubní pohotovosti navrhl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) v novele zákona o veřejném zdravotním pojištění. Ve středu ji má projednat vláda.

Novelou zákona o léčivech chce umožnit lékařům psát recepty papírové i elektronické i po 1. lednu 2015, kdy už měly být jen elektronické. Z účtu lékového ústavu hodlá ministr zákonem převést do státního rozpočtu 1,7 miliardy korun.

Zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví, mimo platby za pohotovost, má koaliční vláda v programovém prohlášení. Stokorunové platby v nemocnicích zrušil od letošního ledna Ústavní soud s tím, že pro řadu občanů činí nemocniční péči nedostupnou. Proti návratu k platbě 60 korun v nemocnicích soud nic nenamítal, koalice se ale rozhodla ji neobnovovat.

„Zdravotní péče by měla být pro pacienty od ledna příštího roku dostupná už bez finančních bariér. Po zrušení nemocničních poplatků budou zrušeny také poplatky v ambulancích a lékárnách,“ řekl Němeček ČTK.

Výpadek z výběru regulačních poplatků chce ministr nahradit ambulancím a lékárnám z navýšených odvodů státu. Letos ve druhém pololetí to je navíc 2,1 miliardy korun, dostanou je nemocnice. Příští rok za obě pololetí bude z navýšených odvodů 4,2 miliardy, vedle nemocnic tak mohou dostat kompenzaci také ambulance a část lékáren.

Povinnost přejít na elektronické recepty kritizovala Česká lékařská komora, ministr i proto chce pro lékaře a pacienty zachovat nadále možnost, aby se léky psaly klasicky na papírové recepty. „Chceme ukončit projekt povinného elektronického receptu, pro lékaře je to zbytečná administrativní zátěž, dat o léčbě je i bez těchto hlášení dostatek. Elektronický recept by zůstal povinný jen pro předepisování léčebného konopí a jiných návykových léků,“ vysvětlil ministr.

Další změnou tohoto zákona se má podle ministra naplnit usnesení vlády z 28. května, a to že budou v příštím roce převedeny mimorozpočtové finanční prostředky ze zvláštního účtu Státního ústavu pro kontrolu léčiv ve výši 1,7 miliardy korun na příjmový účet státního rozpočtu ČR. Ústav má nyní na tomto účtu 2,01 miliardy. Podle zjištění ČTK je zákon napsán tak, aby si stát mohl vzít z tohoto účtu peníze opakovaně i v budoucnu.


Komentovat článek: Němeček navrhne vládě zrušit poplatky v…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné