Přejít na obsah

Němeček odstartoval centrální nákup materiálů u státních nemocnic

zpět
17.12.2014
MUDr. Svatopluk Němeček, MBA
zvětšitMUDr. Svatopluk Němeček, MBA
Autor: Anna Vacková/E15

MUDr. Svatopluk Němeček, MBA | Autor: Anna Vacková/E15

 

Ministerstvo zdravotnictví odstartovalo v pondělí projekt centralizovaných nákupů zdravotnického materiálu do svých nemocnic. Nyní ho nakupuje každá nemocnice sama, což kritizoval ministr financí Andrej Babiš (ANO), když poukazoval na netransparentní toky peněz v resortu.

Centrálními nákupy dosáhnou nemocnice nižších cen. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ČTK řekl, že vypsaná veřejná zakázka je na materiál v hodnotě do sto milionů korun za rok, z nich se může centrálními nákupy uspořit až 30 milionů.

„Ministerstvo dnes zveřejnilo předběžné oznámení o vypsání veřejné zakázky na centralizovaný nákup vybraných zdravotnických prostředků pro všechny nemocnice, jež řídí jeho ministerstvo,“ uvedl ministr. Rezort řídí dvě desítky fakultních nemocnic a dalších specializovaných ústavů.

Centralizované nákupy označil ministr za jednu z cest, kterou chce jít u přímo řízených organizací. Zkušenosti z projektu nabídne krajům, aby jich využily při případném zavádění centrálních nákupů ve svých nemocnicích. Ministr připomněl, že úspory z centralizovaných nákupů se potvrdily například už při nákupu energií pro celý resort zdravotnictví.

V první fázi centralizovaných nákupů spotřebního zdravotnického materiálu jsou poptávanými komoditami injekční stříkačky, injekční jehly, filtry pro umělou ventilaci a hrudní drenážní systémy. Těchto materiálů spotřebuje každá nemocnice velké množství, využívají se prakticky neustále. Úspory tedy mohou být i poměrně veliké.

Zdravotnický materiál pro centralizované nákupy vytipovala pracovní skupina ministerstva zdravotnictví, v níž vedle lidí z ministerstva byli také zástupci fakultních nemocnic a Asociace nemocnic ČR. Hlavním kritériem pro výběr položek pro pilotní fázi centrálního nakupování byla potřebnost a možnost použití materiálu v jednotlivých nemocnicích.

Jakmile budou vyhodnoceny zkušenosti, hodlá ministr rozšířit centrální nákupy i na speciální zdravotnický materiál a v lednu předpokládá zahájení první centralizované soutěže na některé léky, kde lze podle něj očekávat úspory až ve stovkách milionů.


Komentovat článek: Němeček odstartoval centrální nákup materiálů u…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné