Přejít na obsah

Němeček požádá vládu o 700 mil. Kč pro sv. Annu a Bulovku

zpět
30.7.2014
Nemocnice Na Bulovce.
zvětšitNemocnice Na Bulovce.
Autor: Leoš Chodura

Nemocnice Na Bulovce. | Autor: Leoš Chodura

 

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) požádá ve středu vládu o 700 milionů korun pro dvě velké státní nemocnice. Jednorázový příspěvek 500 milionů korun na provoz by měla dostat brněnská Fakultní nemocnice u sv. Anny a 200 milionů korun pražská Nemocnice Na Bulovce.

Obě zařízení mají dlouhodobě problémy, příspěvek jim má umožnit zachovat současnou kvalitu péče.

Už v dubnu dalo ministerstvo Mezinárodnímu centru klinického výzkumu (ICRC) u sv. Anny 50 milionů korun. Z nich 40 milionů byla úhrada dluhu americké klinice Mayo, která hrozila, že z projektu odejde, pokud nedostane zaplaceno. Ministerstvo tehdy slíbilo sv. Anně další dotace, výše se měla odvinout od konkrétních analýz její finanční situace.

Nemocnice u sv. Anny skončila loňské hospodaření s propadem zhruba 367 milionů korun, což byl nejhorší výsledek ze všech nemocnic a ústavů, jež ministerstvo zřizuje. Bulovka byla v pořadí nejhorších druhá s propadem přesahujícím 308 milionů korun.

Sv. Anna vysvětlila propad tím, že se negativním způsobem na jejích příjmech podepsala úhradová vyhláška, odliv klientů do okolních lékáren, změny DPH a převod lineárních urychlovačů, radiační onkologie a části klinické onkologie na Masarykův onkologických ústav. Ztratila tak zdroje výnosů za lukrativní výkony.

Závazky sv. Anny po splatnosti dosáhly na konci loňského roku 36,2 milionu korun, z minulých let si nesla ztrátu 381 milionů, v rezervním fondu měla sedm milionů korun. Závazky z obchodního styku od data zdanitelného plnění nad 60 dní dosáhly jedné miliardy korun.

Bulovka záporný výsledek hospodaření vysvětlila tím, že ho z větší části tvoří pokuta vyčíslená finančním úřadem na 203 milionů korun. Nemocnice si nese značnou neuhrazenou ztrátu z minulých let ve výši 426 milionů korun. Na rezervním fondu měla na konci roku pět milionů korun. Její závazky z obchodního styku od data zdanitelného plnění nad 60 dnů dosáhly 514 milionů korun.


Komentovat článek: Němeček požádá vládu o 700 mil. Kč pro sv. Annu…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné