Němeček představí úhradovou vyhlášku, jíž rozdělí 238,9 mld.

peníze

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) dnes zveřejní, jak rozdělí úhradovou vyhláškou na příští rok celkem 238,9 miliardy korun, které plánují zdravotní pojišťovny vydat na zdravotní péči. Bude informovat také o chystaných změnách ve zdravotnictví v roce 2015, plnění programového prohlášení vlády a úsporách v resortu.

Úhrady podle úhradové vyhlášky na příští rok pokryjí i pětiprocentní navýšení tarifních platů ve státních nemocnicích a mezd v soukromých nemocnicích. V kompenzaci za zrušené poplatky dají pojišťovny nemocnicím 1,8 miliardy Kč, ambulancím 1,5 miliardy a lékárnám 700 milionů korun.

Úhradová vyhláška stanoví hodnoty bodu, jimiž jsou oceněny léčebné a preventivní výkony, určí výši úhrad zdravotnických služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění a vymezí regulační omezení pro rok 2015.

Více peněz mohou vydat zdravotní pojišťovny na péči proto, že stoupl výběr pojistného a další nárůst se očekává i v příštím roce. Pojišťovny také použijí na péči část peněz určených původně na vlastní provoz, konkrétně to má být 700 milionů korun. O 600 milionů by měly snížit rezervy a ty také dát na péči.

Cílem podle ministra je podpořit kvalitní a dostupnou akutní lůžkovou péči, následnou a dlouhodobou péči, lázně a ozdravovny a umožnit růst příjmů podle finančních schopností systému i ostatním poskytovatelům.

Ohodnoťte tento článek!