Němeček připravil novelu s pravidelnou valorizací odvodů státu

MUDr. Svatopluk Němeček, MBA

Zdravotníci by mohli dostat jistotu růstu platů na více let. Ministerstvo zdravotnictví souběžně s návrhem vládního nařízení, kterým by v roce 2017 stouply odvody státu o 9,88 miliardy, připravilo novelu zákona o pojistném. Tou by se odvody státu pravidelně valorizovaly. Podle propočtů by v letech 2017 až 2019 resort dostal každý rok o 8,44 miliardy více a v roce 2020 o 8,37 miliardy. Návrh je na vládním webu.

Záruka zvyšování platů by měla v nemocnicích udržet zdravotnický personál a další přilákat.

Platba státu by se za čtyři roky měla dostat na úroveň plateb pojištěnců bez zdanitelných příjmů, jak to požaduje zdravotnická veřejnost. Nyní stát platí za každého z téměř šesti milionů pojištěnců 870 korun měsíčně, vyměřovací základ je 6444 korun.

Koalice se shodla s kraji a zástupci lékařů a odborů na desetiprocentním růstu platů v nemocnicích v roce 2017. Shoda není v tom, kde na to vzít. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) tvrdí, že stát musí přidat příští rok aspoň čtyři miliardy, aby růst platů nedopadl na pacienty. Pokud stát nepřidá, platy nebudou moci růst, nebo se omezí péče, což je pro něj nepřijatelné.

Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) by úřad mohl dostat od státu příští rok dvě miliardy korun navíc, dalších devět miliard získá z nárůstu výběru pojistného za zaměstnance a podnikatele. Vyšší výběr vyplývá z očekávaného růstu platů a poklesu nezaměstnanosti.

Němeček ČTK řekl, že u novely zákona, která je v připomínkovém řízení, narazil na zásadní rozpor s Babišem, odle kterého by měly být nároky pokryty z nárůstu výběru pojistného, nikoli ze zvýšení platby ze státního rozpočtu. „Nicméně teď za prioritu považujeme nařízení vlády, musíme to udělat do 30. června. V okamžiku, kdy to bude, posíláme do vlády, i s tím rozporem, návrh na valorizaci,“ uvedl Němeček.

V původním návrhu měl také mechanismus, podle kterého by stát v dobách ekonomické recese svůj příspěvek zvýšil, aby pokryl výpadek příjmů. V dobách konjuktury by mohl příspěvek snížit. Ustanovení ale napadla Česká lékařská komora, podle které nezaručuje nutné zvyšování platby. Pokles příjmů z doby recese by podle ní vedl ke snížení plateb za státní pojištěnce. Při vypořádání připomínek bylo ustanovení zrušeno.

Pokud by stát peníze nepřidal, dostaly by se pojišťovny podle propočtů analytické komise složené ze zástupců zdravotních pojišťoven kvůli navyšování platů do několikamiliardových deficitů.

Ohodnoťte tento článek!