Němeček prý čelí výhrůžkám kvůli auditu pražských nemocnic

Svatopluk Němeček,

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) prý čelí anonymním výhrůžkám kvůli auditu v pražských nemocnicích. V pondělním vydání to píše časopis Týden. Mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová Týdnu potvrdila, že úřad eviduje několik anonymů, ale jejich obsah upřesnit nechtěla.

Po Němečkově prověrce hospodaření nemocnic byl už třeba odvolán šéf Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marek Zeman (ODS).

Anonymy podle týdeníku vyhrožují ministrovi, že auditem proti sobě „pozvedá vzdor velmi mocných osob“ a „narazil do skály, která ho rozdrtí“. Mluvčí ministerstva obsah anonymů nezveřejnila, „nervozitu v určitých kruzích“ však podle ní mohlo vzbudit rušení dceřiných firem Nemocnice Na Homolce, zmíněné odvolání ředitele vinohradské nemocnice a další opatření. Ředitele Vinohrad Zemana ministr odvolal kvůli ekonomickým problémům nemocnice, které potvrdil právě ministerský audit.

Loni se přitom dostal Němeček do sporu s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), když se zastával ředitelů nemocnic, kteří kritizovali audit čerpání evropských dotací prováděný v nemocnicích ministerstvem financí.

Podle Babiše panovalo podezření na předražení projektů a porušování pravidel zakázek. Ministerstvo financí začátkem května oznámilo, že audity čerpání peněz z EU v letech 2008 až 2013 na nákup přístrojů a vybavení onkologických a traumatologických center ukázaly pochybení za zhruba 300 milionů korun. Evropská komise za to strhla nemocnicím 78,5 milionu. Podle ministerstva zdravotnictví je ale stržená částka neobvykle nízká a dokazuje, že nákupy nebyly předražené.

Ohodnoťte tento článek!