Němeček úhradu čínské medicíny ze zdravotního pojištění neplánuje

Léčbu tradiční čínskou medicínou si v královéhradecké fakultní nemocnici platí denně 20 lidí, za rok zhruba 7000, řekl novinářům ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) po jednání s ředitelem nemocnice Romanem Prymulou.

Úhradu ze zdravotního pojištění neplánuje. Využití čínské medicíny odmítá Česká lékařská komora a Purkyňova lékařská společnost, její metody považují za vědecky neověřené. Centrum tvrdí, že 85 procentům jeho pacientů pomohla od bolesti.

Ambulance funguje v královéhradecké nemocnici od října 2015, jeden čínský specialista spolu s českým lékařem tam provozuje akupunkturu a bylinnou terapii, užívají se jen v Česku schválené byliny. Přítomen je tlumočník, aby nedošlo k nedorozuměním. Každý pacient projde nejprve vyšetřením metodami klasické západní medicíny, upřesnil profesor Prymula. Klinika má být vybudována v nemocnici do dubna 2018, bude tam pak pracovat sedm čínských lékařů, celkem bude mít 30 zaměstnanců.

„Do vlády půjde materiál, který umožní prostřednictvím sponzorského daru čínského partnera výstavbu kliniky tradiční čínské medicíny v Hradci Králové s náklady zhruba 270 milionů korun,“ uvedl ministr. Vláda musí dát souhlas se vstupem nemocnice do fondu, jeho zakládací listina byla podepsána při nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga.

Němeček ocenil, že se nemocnice zaměří také na výzkum tradiční čínské medicíny, kterou podle jeho informací využívají špičková pracoviště jako klinika Mayo v USA či pařížská Sorbonna, přičemž léčba je ve Francii pacientům hrazena z pojištění, podobně jako třeba ve Švýcarsku.

Ministr využití čínské medicíny podporuje, je podle něj blízká metodám českého lázeňství, které svoji účinnost prokázalo. Využití vidí u chronických bolestí či psychosomatických onemocnění, v žádném případě při léčení rakoviny či onemocnění srdce.

Podle prezidenta ČLK Milana Kubka je působení čínských lékařů v Česku nezákonné. Jako nečlenové ČLK mohou vykonávat praxi jen pod dohledem lékaře s odbornou způsobilostí. Čeští lékaři ale dohled nemohou vykonávat, protože čínští lékaři provádějí metody, které čeští lékaři neovládají, a nemají k nim tedy odbornou způsobilost. Ministr k tomu uvedl, že čínský lékař pracuje v nemocnici na základě povolení ministerstva zdravotnictví, které může ze zákona vydat až na jeden rok.

Do budoucna by se Česko mělo podle plánů organizátorů stát centrem čínské medicíny pro střední a východní Evropu, královéhradecká klinika by měla být také vzdělávacím a výzkumným centrem a měla by spolupracovat se šanghajskou nemocnicí.

Ohodnoťte tento článek!