Přejít na obsah

Němeček vyzval ke kontrole prověřování způsobilosti zdravotníků

zpět
17.9.2014
Svatopluk Němeček odpovídá na dotazy novinářů
zvětšitSvatopluk Němeček odpovídá na dotazy novinářů
Autor: Leoš Chodura

Svatopluk Němeček odpovídá na dotazy novinářů | Autor: Leoš Chodura

 

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) vyzval dnes hejtmany a ředitele zdravotnických zařízení ke kontrole interních mechanismů, které prověřují způsobilost zdravotního personálu k výkonu povolání. Věří, že některým případům, kdy zdravotník poškodí zdraví pacienta, lze předejít důslednější personální politikou na úrovni managementu nemocnice.

ČTK to sdělil mluvčí ministerstva Jan Štoll.

„Mým cílem je udělat maximum pro to, aby se podobné případy pokud možno nestávaly. Ministerstvo zdravotnictví připravuje systémové opatření proti obdobným případům, a to ve formě jednotného registru zdravotnických pracovníků, který v budoucnu právě v tomto ohledu výrazně celé věci pomůže,“ uvedl Němeček.

Doplnil, že případy, které se v poslední době objevily, zapříčinilo osobní selhání jednotlivců, kterému pomocí systémových mechanismů nikdy nebude možné stoprocentně předejít.

O zavedení registru zdravotnických pracovníků, do kterého by mohli nahlížet zaměstnavatelé, se Němeček zmínil už v pondělí v souvislosti s případem bývalého primáře dětského oddělení klatovské nemocnice Jiřího Havránka. Na policii se obrátili rodiče několika malých dětí se stížností, že lékař způsobil jejich potomkům bolestivá zranění. Policisté případ odložili, protože Havránek trpí maniodepresivní psychózou a podle znaleckého posudku nemohl rozpoznat škodlivost svého jednání.

Nedávno policie obvinila zdravotní sestru z nemocnice v Rumburku z vraždy sedmdesátileté pacientky. Vyšetřování prokázalo, že seniorku zabila velká dávka draslíku, která jí přivodila srdeční arytmii.


Komentovat článek: Němeček vyzval ke kontrole prověřování…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné