Němeček: Zvýší-li vláda odvody zdravotnictví, vše půjde na platy

MUDr. Svatopluk Němeček, MBA,

Pokud vláda ve středu schválí zvýšení odvodů státu do zdravotnictví o navržených téměř 4,3 miliardy Kč, celá částka půjde v příštím roce na růst platů v nemocnicích a ostatních zdravotnických zařízeních. Úhradová vyhláška zajistí, aby se peníze využily pouze na platy.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) to po jednání se zástupci nemocnic, odborů a pacientů. Ti jeho snahu o zvýšení odvodů podpořili s odkazem na to, že koalice se k tomu zavázala ve vládním prohlášení. S návrhem nesouhlasí ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Vláda se Němečkovým návrhem na zvýšení odvodů státu z 845 korun na 904 Kč měsíčně za každého z téměř šesti milionů státních pojištěnců, což jsou děti, důchodci či nezaměstnaní, zabývala už dvakrát. Rozhodnutí opakovaně odložila, Babiš návrh odmítal. Ochoten je prý poskytnout resortu zdravotnictví 600 milionů korun, což podle Němečka na stabilizaci pracovníků nestačí. Podle Němečkových informací ministr financí na svém postoji nic nezměnil.

Ministr zdravotnictví ocenil, že všichni sociální partneři, tedy odbory i zaměstnavatelé, jednoznačně podporují jeho návrh na zvýšení plateb za státní pojištěnce.

„Po konzultaci se zaměstnanci ministerstva zdravotnictví, kteří připravují úhradovou vyhlášku, jsem partnerům dal jasný a závazný slib, že navýšení platů pro všechny nemocnice bez ohledu na jejich formu bude garantováno úhradovou vyhláškou. V případě, že vláda rozhodne o tomto navýšení, tak je jisté, že každá koruna z tohoto navýšení se dostane zdravotnickým pracovníkům do jejich mezd,“ řekl ministr.

Výkonná předsedkyně Asociace nemocnic Jaroslava Kunová připomněla, že z nemocnic odcházejí zaměstnanci na lépe placená místa. Pokud si má zdravotnictví udržet nynější vysokou úroveň, musí platy zvýšit.

Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková uvedla, že na pondělním jednání odborů a zaměstnavatelů na velké tripartitě zaznělo i varování krajů o svízelné situaci nemocnic, kde chybějí lékaři, sestry a ostatní personál.

„Není to tedy už jen o stabilizaci některých pracovníků, ale stabilizaci nemocnic jako celku a udržení nemocniční péče a dosavadního rozsahu. Pokud se úhrady za státní pojištěnce nenavýší, tak já osobně se domnívám, že může dojít ke kolapsu sítě nemocnic, protože některá oddělení se začnou uzavírat,“ řekla předsedkyně Žitníková.

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel doplnil, že veškeré úsilí odborů směřuje k tomu, aby lékaři z nemocnic neodcházeli. Mladé lze získat zlepšením postgraduálního vzdělávání, ale ty zkušené a starší jedině lepšími platy. „Velice mě mrzí, že pan vicepremiér nechce ctít, co podepsal. Už druhý rok musejí zdravotníci apelovat na to, aby vláda splnila své programové prohlášení,“ připomněl Engel. Věří prý, že při středečním projednávání návrhu ve vládě „zvítězí zdravý rozum“.

Ohodnoťte tento článek!