Německé nemocnice nabídnou na JOB veletrhu 500 míst lékařům

dohoda, ruce, smlouva, lékaři

Pět stovek volných míst v německých nemocnicích budou jejich manažeři v pátek a v sobotu nabízet českým lékařům a zdravotním sestrám na 6. mezinárodním JOB veletrhu lékařství a zdraví. Podle organizátorů jde o největší akci ve střední a východní Evropě, zastoupeno bude 31 zdravotnických zařízení s pobočkami na více než 120 místech v celém Německu.

Ročně z Česka odchází kvůli penězům i vzdělávání do ciziny na 500 lékařů, z nich 200 hned po absolvování medicíny.

Největším lákadlem vedle vysokých platů jsou pro české lékaře lepší podmínky pro další vzdělávání i to, že dobrých příjmů dosáhnou s menším počtem služeb, takže jim zbývá více času na osobní život.

Na zkušenosti z práce v německých nemocnicích se zájemci mohou zeptat tří desítek lékařek a lékařů, kteří tam nyní pracují. Nemocnice lákají české lékaře a lékařky hlavně na atraktivní příjmy.

Absolventům lékařských fakult slibují měsíčně přes 4000 eur (přes 110.000 korun), odborným lékařům ve vedoucích pozicích podle odsloužených let až 8300 eur (229.000 korun). K tomu se připočítávají další odměny za služby. Primáři dostanou individuální smlouvy s možností výdělku 13.000 eur (359.000 korun) a více.

V českých nemocnicích si lékaři přijdou v průměru měsíčně na 61.000 korun, velká část příjmu je za služby. Současný systém postgraduálního vzdělávání v ČR nutí lékaře trávit roky vzděláváním ve fakultních nemocnicích, chybějí pak v regionech. Problémy jim to způsobuje i v osobním životě.

Ministerstvo zdravotnictví chystá zákon o postgraduálním vzdělávání, který by měl problematický systém změnit k lepšímu.

Ohodnoťte tento článek!