Němečtí lékaři se vzbouřili

Mnozí z Němců, kteří dnes přijdou do ordinací, najdou zamčené dveře a ceduli s nápisem Stávka. Lékaři nebudou ordinovat. Došla jim trpělivost poté, co zaměstnavatelé odmítli jejich požadavek na zvýšení mezd o 30 procent…

Přes sto tisíc doktorů z univerzitních klinik stávkuje za lepší mzdy a pracovní podmínky už několik dní. Zatím marně. Nepomohly ani jejich demonstrace ve velkých městech.

Ženy a muži v bílých pláštích nesli například v Bonnu, Frankfurtu, v Hannoveru, Mohuči, Kielu či v Halle transparenty s nápisy Bez peněz nebudou doktoři! či Operujte si sami!Olej do ohně přilil Christian Wulff, jenž vede jednání za spolkové země. Právě jim univerzitní kliniky patří.

„Zvýšení mezd bez prodloužení pracovní doby nepřichází vůbec v úvahu,“ prohlásil včera Wulff. Nakonec nabídl růst o dvacet procent.

Lékaři v první reakci nabídku odmrštili. Upozorňují, že si nežijí nad poměry. Průměrná mzda v Německu je mezi dvěma a půl a třemi tisíci eur měsíčně a jejich gáže, zvláště u třicátníků, často neobnáší o mnoho víc. Příjmy jim vylepšují pouze přesčasy.

„To však není normální, “ namítl šéf lékařského odborového svazu Ulrich Montgomery. „Když zaměstnavatelé nepřijdou s rozumnou nabídkou, zažijí kliniky bouři,“ opáčil.

Jako první akci jmenoval odborářský boss dnešní demonstraci v Berlíně. Má být největší v poválečném období. Do Berlína se na ni sjedou desetitisíce doktorů. Nejen z univerzitních klinik. Přidají se k nim praktičtí lékaři.

Střední Čechy

Němečtí lékaři se vzbouřili
Ohodnoťte tento článek!