Nemocenských přibylo o pětinu, v průměru ale byly o 6 dní kratší

Dočasných pracovních neschopností přibylo v prvním čtvrtletí roku ve srovnání s loňskem o pětinu. Lidé ale stonali kratší dobu, průměrná doba nemocenské se zkrátila o šest dní. Na svém webu to oznámila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Příčinou zvýšení počtu nemocenských byly podle správy častější onemocnění dýchací soustavy. Hygienici již na začátku dubna oznámili, že letos výrazně přibylo vážných případů chřipky, zaznamenaných nemocných bylo kolem milionu.

Nemoci dýchacího ústrojí jsou pravidelně nejčastější příčinou pracovní neschopnosti, ale v prvních třech měsících tohoto roku se takto odůvodněných nemocenských objevilo mimořádné množství. Bylo jich celkem 232.465, o dvě třetiny více než ve stejném období loni. Tato zima byla dlouhá, s častým střídáním nízkých a vyšších teplot.

Hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta již dříve uvedl, že jen na chřipku letos zemřelo v této sezoně 124 lidí, asi trojnásobně víc než při srovnatelné epidemii nemoci před dvěma lety, a více bylo i závažných průběhů onemocnění chřipkou.

Dohromady evidovala ČSSZ dočasných pracovních neschopností za letošek k 31. březnu 433.249. Oproti stejnému období loňského roku je to o 75.000, tedy o 21 procent případů více. V průměru ale každá neschopenka trvala jen 37,66 dne, přibližně o šest dní méně než loni. Právě nemoci dýchacího ústrojí vyžadují většinou kratší nemocenskou.

Nejdelší průměrnou dobu trvání jednoho případu pracovní neschopnosti zaznamenali pracovníci správy jako obvykle ve Zlínském kraji, a to 45,38 dne. Naopak nejkratší neschopenky si v průměru vybírali lidé v Praze, kde jeden případ trval průměrně 29,28 dne.

Ohodnoťte tento článek!