Nemocní budou dostávat 25 procent vyměřovacího základu

Titulní obrázek

Nemocní zaměstnanci budou od pondělka v prvních třech dnech pracovní neschopnosti pobírat 25 procent z vyměřovacího základu příjmu oproti jeho 60 procentům, na něž měli nárok v uplynulých dvou měsících. Nově zavedená úprava bude platit pouze do konce letošního roku; od příštího roku se v prvních třech dnech nemoci již žádné náhrady pobírat nebudou…

Praha – Nemocní zaměstnanci budou ode dnešního dne v prvních třech dnech pracovní neschopnosti pobírat 25 procent z vyměřovacího základu příjmu oproti jeho 60 procentům, na něž měli nárok v uplynulých dvou měsících. Nově zavedená úprava bude platit pouze do konce letošního roku; od příštího roku se v prvních třech dnech nemoci již žádné náhrady pobírat nebudou.

Nemocní zaměstnanci žádné dávky v prvních třech dnech nemoci nedostávali kvůli zavedení vládní reformy již od začátku letošního ledna do 30. června, k tomuto dni Ústavní soud však tuto praxi zrušil. Poté nemocní pobírali i po první tři dny nemoci 60 procent základu příjmu stejně jako od čtvrtého dne nemoci.

Nárok na 60 procent základu příjmu budou mít podle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) v prvních dnech nemoci ještě ti zaměstnanci, jimž nárok na nemocenskou vznikl v sobotu a v neděli.

Čtvrtinu vyměřovacího základu v prvních třech dnech nemoci pobírali lidé do konce loňska. V dalších dnech jim pak připadlo 69 procent. Od příštího roku se nemocenská bude vyplácet až od 15. dne nemoci. Do té doby budou náhradu mzdy nemocným poskytovat zaměstnavatelé. První tři dny nemoci zůstanou lidé bez peněz, budou mít neplacené volno. Od čtvrtého dne jim připadne 60 procent z redukovaného průměrného výdělku.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!