Nemocnice a hejtman hledají cestu, jak předat kartu Hlinkově rodině

„Hledáme cestu, jak vyhovět pozůstalé rodině Ivana Hlinky,“ uvedl ředitel karlovarské nemocnice Jiří Štefan, podle kterého je v zájmu nemocnice vyloučit veškeré spekulace a dezinformace. „Musíme však respektovat zákon, který jasně říká, komu lze zdravotní dokumentaci ukázat,“ dodal…

Právní cestu, jak předat zdravotní dokumentaci vypovídající o léčbě Ivana Hlinky před jeho tragickou smrtí po autonehodě 16. srpna, hledá ředitel karlovarské nemocnice Jiří Štefan a zástupce zřizovatele nemocnice hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel (ODS).

„Hledáme cestu, jak vyhovět pozůstalé rodině Ivana Hlinky,“ uvedl Štefan, podle kterého je v zájmu nemocnice vyloučit veškeré spekulace a dezinformace.

„Musíme však respektovat zákon, který jasně říká, komu lze zdravotní dokumentaci ukázat,“ dodal.

Podle zákona o zdraví lidu z roku 1966 má nárok na zdravotní dokumentaci pouze ošetřovaný a v případě jeho smrti toto právo nepřechází na pozůstalé.

Do zdravotní dokumentace by mohla nahlédnout pouze soudně znalecká komise, pokud by Hlinkova rodina podala kvůli podezřením ze zanedbání lékařské péče trestní oznámení.

„Podle mého soudu je zákon z roku 1966, který znemožňuje předání zdravotní dokumentace pozůstalým, dávný přežitek. Doba je mnohem dál,“ konstatoval hejtman Pavel, podle něhož se omezení obrací proti lékařům.

„Ti by měli mít možnost seznámit nejbližší příbuzné se zdravotní dokumentací. Jinak se vytváří prostor pro spekulace o způsobu léčby a zákon se pak stává kontraproduktivní. Záležitost pak pouze vrhá špatné světlo na celou nemocnici,“ kritizoval Pavel, který se chce v dopise obrátit na ministryni zdravotnictví Miladu Emmerovou (ČSSD) se žádostí o legislativní změnu.

„Změnu zákona o zdraví lidu budeme iniciovat i jako kraj,“ podotkl s tím, že vzorem by měl být pět let starý zákon zaručující svobodný přístup k informacím.

Podle Štefana nemocnice hledá právní cesty, jakým způsobem čelit některým informacím či spekulacím kolem údajných nedostatků při záchraně těžce zraněného Hlinky.

„Některé informace, které se dostaly z nemocnice na veřejnost, patřily k důvěrným údajům. Musíme se zabývat i tím, kdo a proč je takto zveřejnil. Přitom došlo totiž ke zkreslení faktů a nemocnice byla poškozena,“ dodal Štefan.

Právo

Ohodnoťte tento článek!