Nemocnice budou moci vybírat příplatky za specializované lékaře

lékař, peníze, chirurg

Ministerstvo zdravotnictví doporučuje nemocnicím vybírat příplatky za konkrétní specialisty. Od června si pacienti budou moci zaplatit konkrétního lékaře, ke kterému půjdou na plánovanou operaci.

Za přednostu zaplatí lidé patnáct tisíc korun, za běžného lékaře do pěti tisíc. Nemocnice vytvoří vlastní seznamy lékařů a plánované zákroky většinou přesunou na víkendy. Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že se tak odstraní úplatky a nemocnice si s pomocí vybraných peněz zkvalitní svoje služby.

Doporučení úřadu je pro zdravotnická zařízení zatím dobrovolné. Podle právníka Ondřeje Dostála je to ale na hraně zákona.

„Už proto, že stávající zákon poskytuje provozovateli možnost požadovat za péči hrazenou ze zdravotního pojištění přímou úhradu ještě od pacienta,“ vysvětluje Dostál.

Nejčastěji si zřejmě budou lidé připlácet za konkrétního lékaře v porodnictví a gynekologii. V porodnictví je už dlouho běžnou praxí, že matky platí neoficiálně a bokem konkrétnímu lékaři, aby na ně během porodu dohlédl. Většinou jde o pětitisícové částky.

Tyto nelegální poplatky by podle ministerstva zdravotnictví nový systém zlegalizoval. „Tohle byl krok, jak celou situaci ztransparentnit, jak zařídit, aby část z těch peněz šla skutečně do provozu toho zařízení,“ myslí si i Jaroslav Feyereisl, ředitel pražského Ústavu pro péči o matku a dítě, kde chtějí příplatky zavést.

Porod nejde naplánovat

Jen u porodníků ale bude podle něj situace složitější. Porod se nedá s jistotou naplánovat a lékař tak bude muset ženě za peníze věnovat větší pozornost na úkor osobního času. Jiná situace bude například ve fakultních nemocnicích.

Například fakultní nemocnice v Hradci Králové plánuje příplatky od června nebo července. Pacienti si vyberou z jejího seznamu lékaře, přičemž za přednostu nebo primáře zaplatí patnáct tisíc korun, za běžného specialistu do pěti tisíc korun.

Připlácení za lékaře má ale řadu kritiků. Luboš Olejár, prezident Svazu pacientů České republiky, tvrdí, že systém je nevýhodný pro chudší pacienty.

Příplatky neovlivní pořadí pacientů

„Protože oni na to mít nebudou, oni budou spoléhat na to, že jim veřejné zdravotnictví prostřednictvím veřejného zdravotního pojištění má zajistit kvalitní vysokostandardní péči. A najednou tento lékař tam nebude, protože bude někde u kosmetické operace toho, kdo si ho koupil,“ říká Olejár.

Ministerstvo ale trvá na tom, že pacient, který si připlatí, nepředběhne toho, který nemá peníze. Doporučení příplatků nesmí ohrozit běžný provoz v nemocnici, aby se dostalo i na pacienty, kteří si nic nezaplatí.

Nemocnice budou moci vybírat příplatky za specializované lékaře
Ohodnoťte tento článek!