Nemocnice časné budíčky zatím nezruší

Titulní obrázek

„Drezurovat tímto způsobem nemocné lidi je až nemravné,“ soudí Luboš Olejár, prezident Svazu pacientů ČR. Je tomu téměř rok, kdy na nesmyslnost zvyku upozornil tehdejší ministr David Rath. Ředitelům fakultních nemocnic tehdy důrazně doporučil změnu…

Zdravotníci pro pacienty, nebo pacienti pro zdravotnický personál? Takovou otázku si mnozí pokládají při pobytu v nemocnici, když jejich odpočinek pravidelně vyruší časný budíček.

„Drezurovat tímto způsobem nemocné lidi je až nemravné,“ soudí Luboš Olejár, prezident Svazu pacientů ČR. Je tomu téměř rok, kdy na nesmyslnost letitého zvyku upozornil tehdejší ministr zdravotnictví David Rath.

Ředitelům fakultních nemocnic tehdy důrazně doporučil změnu.

U sousedů se vstává později

Ačkoli v sousedním Německu či Rakousku nikoho na povel nebudí, u nás jde o nepřekonatelnou překážku. Vedení nemocnic ranní drezuru zdůvodňují složitou organizací, a provozními důvody.

„Jsme limitováni zákroky, které provádíme, a ty musí mít svůj řád,“ argumentuje Petr Tylšer, náměstek ředitele Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

„Je to záležitost, o které nemůže rozhodnout jeden člověk. Bez radikálních změn nelze posunovat budíček. Přinejmenším by se musely změnit směny sester a operační hodiny doktorů,“ vysvětluje Erna Mičudová, náměstkyně Fakultní nemocnice v Brně.

Přesto i v některých našich nemocnicích je hromadné buzení již minulostí. „Pokud není nutné připravit pacienta na operaci nebo mu podat léky, necháme ho spát. Snažíme se respektovat přání pacientů,“ informovala mluvčí Fakultní nemocnice Motol v Praze Eva Jurinová.

Vedení některých nemocnic v rámci zkvalitnění zdravotní péče zavedlo dotazníky, ve kterých mohou pacienti anonymně napsat, co jim vadí.

„Někteří si stěžují na všechno. Stížností na časné vstávání ale výrazně ubylo,“ sdělila mluvčí Nemocnice Na Homolce Jitka Kalousková. „Úplné zrušení ranních budíčků je zatím vzdálený ideál,“ uzavřela.

Zuzana Zdražilová, Martin Korečník

Regionální deníky

Nemocnice časné budíčky zatím nezruší
Ohodnoťte tento článek!