Přejít na obsah

Nemocnice čeká těžký rok, ty neoblíbené škrty nepřežijí

zpět
8.11.2011
značka, closed, zavřeno
zvětšitznačka, closed, zavřenoZdroj: warwick.ac.uk

značka, closed, zavřeno | Zdroj: warwick.ac.uk

 

Mnohé nemocnice a jejich pacienty čekají zlé časy. Kvůli úsporám zaniknou málo využívaná oddělení, rok 2012 dokonce některá zařízení nepřežijí vůbec, budou se muset zavřít.

Docílí toho zcela nový systém financování zdravotnických zařízení, kterým ministr zdravotnictví Leoš Heger startuje druhou část své reformy. Plán počítá s tím, že nemocnice nebudou placeny paušálně jako nyní, ale podle toho, kolik pacientů ošetří.

„To je nástroj, který by mohl přispět k úsporám. K těm bude motivovat i vedení nemocnic,“ řekl Aktuálně.cz Heger o takzvaném systému DRG. Podle prvních odhadů ministerstva se může díky němu v resortu ušetřit zhruba 2,3 miliardy korun.

Nový systém má jasně ukázat, jaké nemocnice jsou pacienty navštěvovány a jaké ne. Ty, které oblíbené nebudou, přijdou o peníze, pojišťovny s nimi nepodepíšou smlouvy a budou muset skončit.

Stejné obory v nemocnicích vedle sebe? Luxus

V současné době je podle zástupců ministerstva naprosto běžné, že jsou vedle sebe provozovány třeba tři porodnice, přitom jsou dostatečně využívány jen dvě.

Podle plánu se však má zcela změnit struktura a odbornost řady nemocnic. Již nebude běžné, že v každém zdravotnickém zařízení budou fungovat všechna oddělení jako doposud.

Nemocnice se budou muset vyprofilovat a v řadě z nich zůstanou jen ty obory, o které je mezi pacienty zájem.

„V nějakém regionu máme v dosahu čtyřiceti kilometrů pět nemocnic a ve všech jsou ortopedie, to je nesmysl,“ uvádí další příklad viceprezident svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera.

„Stačí dvě a zbytek by se měl zrušit,“ nastiňuje Kothera, jak by se měla v příštím roce, kdy budou pojišťovny s nemocnicemi sepisovat nové smlouvy, situace řešit.

Podle zdravotních expertů není v současné době například kožních oddělení nebo oddělení ORL v nemocnicích v takovém množství potřeba.

Celý článek najdete na serveru Akteuálně.cz nebo ZDE.


Komentovat článek: Nemocnice čeká těžký rok, ty neoblíbené škrty…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné