Nemocnice čekají na platby od pojišťoven na mzdy lékařů

peníze, peněženka

Pokud zdravotní pojišťovny nezaplatí nemocnicím v Pardubickém kraji navýšení platů lékařů, dostanou se do dvou měsíců do ekonomických potíží. Zdravotní pojišťovny většinou peníze ještě neposlaly, termín mají do konce dubna.

Novinářům to řekla krajská radní Markéta Tauberová (ČSSD).

„Je to otázka dalších dvou měsíců, než by se to výrazně dotklo cash flow,“ řekla Tauberová.

Zvýšení mezd přislíbilo únorové memorandum mezi Lékařským odborovým klubem a vládou. Nemocnice vyplatily vyjednané navýšení mezd za březen ze svého a očekávají, že částku dostanou od pojišťoven do konce prvního květnového týdne. V chrudimské nemocnici to dělá 850.000 korun měsíčně. Ve všech pěti zařízeních kolem pěti milionů korun.

„My očekáváme, že první platba bude uhrazená do první poloviny května maximálně, jinak to bude mít ekonomické dopady na naše zdravotnická zařízení. Budeme nadále vyvíjet tlak na pojišťovny,“ řekl ředitel chrudimské nemocnice Tomáš Vondráček.

Nemocnice musejí mít s pojišťovnami nově uzavřené smlouvy o navýšení mezd lékařů. Například chrudimská nemocnice se už se dvěma pojišťovnami dohodla. Podle Vondráčka ale brzdí smluvní dohody způsob, jak se má vykazovat objem úvazků lékařů, metodologie pojišťoven není jednotná, uvedl.

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel dnes novinářům řekl, že jednal minulý týden s ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny, který slíbil platby za březnové výplaty do konce dubna. „Aspoň tak jsem byl ujištěn, pokud ne, budu jej znovu kontaktovat,“ řekl Engel.

Nemocnice čekají na platby od pojišťoven na mzdy lékařů
Ohodnoťte tento článek!