Nemocnice České Budějovice hospodařila loni se ziskem

Vyplývá to z informací, které poskytl obchodně ekonomický ředitel nemocnice Jan Švejda. Nemocnice hospodaří vyrovnaně již dlouhodobě a ke konci loňského roku neměla vůči svým dodavatelům žádné závazky po lhůtě splatnosti a celkově hospodařila s hrubým ziskem 24,618 miliónu…

Nemocnice České Budějovice, největší zdravotnické zařízení na jihu Čech, které je již rok a půl akciovou společností, kde sto procent akcií vlastní kraj, hospodařila loni se ziskem.

Vyplývá to z informací, které poskytl obchodně ekonomický ředitel nemocnice Jan Švejda. Nemocnice hospodaří vyrovnaně již dlouhodobě a ke konci loňského roku neměla vůči svým dodavatelům žádné závazky po lhůtě splatnosti a celkově hospodařila s hrubým ziskem 24,618 miliónu.

„Musím připomenout, že těchto výsledků se podařilo nemocnici dosáhnout přes výrazně horší ekonomické prostředí, v němž se loni ocitlo zdravotnictví kvůli zmrazení veřejných zdrojů,“ zdůraznil Švejda.

Nemocnice loni investovala z vlastních zdrojů více než 161 miliónů, z toho 105 miliónů do stavebních akcí a 56 miliónů do modernizace přístrojového vybavení.

Kromě výstavby vstupního terminálu nemocnice dokončila také poslední etapu rekonstrukce interního pavilónu – přístavbu podkroví a začala mimo jiné rekonstrukci bývalého objektu psychiatrie, kam po modernizaci přibližně za 100 miliónů korun soustředí veškeré laboratorní obory. S investicemi ve výši zhruba 160 miliónů korun počítá i letos.

Hospodaření nemocnice považuje za dobrý signál nejen pro ni, ale i pro další zdravotnická zařízení na jihu Čech hejtman Jan Zahradník.

„Nepotvrzují se žádné katastrofické scénáře, které někteří kritici při přechodu nemocnice na akciovou společnost předpovídali. Na jednání rady kraje jsme se shodli, doporučit zastupitelstvu schválit transformaci nemocnic v Českém Krumlově, Písku, Prachaticích, Strakonicích, Jindřichově Hradci a Táboře na akciové společnosti. Jsme přesvědčeni, že stejně jako v případě českobudějovické nemocnice se ukáže, že tento krok je správný,“ zdůraznil hejtman.

Vladimír Vácha, Právo

Nemocnice České Budějovice hospodařila loni se ziskem
Ohodnoťte tento článek!