Nemocnice děsí rostoucí počet opilých školáků

Personál dětských oddělení nemocnic bije na poplach: v celé republice přibývá mladých opilců, kteří vyžadují lékařský dohled. Blokují lůžka na jednotkách intenzivní péče a ohrožují svou divokostí okolní pacienty i zdravotní sestry. Vítkovická nemocnice letos přijala o sto procent více mladých s otravou alkoholu než za stejné období loni…

Personál dětských oddělení nemocnic bije na poplach: v celé republice přibývá mladých opilců, kteří vyžadují lékařský dohled. Blokují lůžka na jednotkách intenzivní péče a ohrožují svou divokostí okolní pacienty i zdravotní sestry.

Do Vítkovické nemocnice blahoslavené Marie Antoníny nedávno přivezli 15 letou dívku, které v krvi kolovalo 3,5 promile alkoholu.

„Takové případy nejsou výjimkou. Za uplynulé čtyři měsíce jsme museli zachraňovat 14 mladistvých a nezletilých ve vážném stavu, například v hlubokém bezvědomí,“ uvedl primář dětského oddělení Jan Boženský.

Za letošních devět měsíců přijali o sto procent více mladých s otravou alkoholu než za stejné období loni.

Převládají děvčata

V Novém Jičíně jen do září evidovali 30 případů opilých dětí, z toho třinácti bylo méně než patnáct let.

„Situace začíná už být neúnosná. A co je nejotřesnější, v této statistice převládají děvčata,“ povzdychl si primář Miroslav Kobsa. Mladiství opilci pak často leží v normálních pokojích s nemocnými dětmi.

„Stále také přibývá agresivity. Přitom náš ženský personál určitě není stavěn na nějaké potyčky s opilými výrostky,“ upozornil Kobsa.

Přidala se staniční sestra Jaroslava Machová: „Není to tak dávno, co přivezli opilého mladíka. Když jsme ho chtěli uložit na postel, napadl sestru a pěstmi se vrhl i na přivolaného ošetřovatele.“

Pokud se bude situace dále zhoršovat, tak podle primáře Kobsy bude za chvíli nutné vyčlenění speciálního zařízení pro opilé mladé lidi.

Na záchytku děti nevozí

Povinnost nechat se bez odporu odvést na záchytnou stanici ukládá všem opilcům patnáct let starý, ale stále platný zákon o ochraně před alkoholismem a jinými toxikomaniemi z roku 1989.

Vztahuje se tedy i na děti. Podle lékařů by však jeho striktní dodržování mohlo způsobit neodvratitelné škody.

„Dítě bychom nikdy na záchytku neodvezli. Pobyt mezi alkoholiky by mohl pro chlapce nebo dívku, kteří se jednou opili na třídním mejdanu, znamenat celoživotní trauma. Opilé děti dovezeme rodičům, a pokud se u nich jedná už o otravu alkoholem, pak musí do nemocnice na jednotku intenzivní péče,“ řekl mluvčí pražské záchranné služby Marek Uhlíř.

Podle ředitele Rychlé záchranné služby v Novém Jičíně Jaromíra Aleše se opilé děti vozí do nemocnice v každém případě.

„Dětský organismus je na alkohol mnohem více citlivý než dospělý. I když se zdá, že opilost není moc silná, nevíme, jak bude pokračovat dále. Stav musejí posoudit jedině v nemocnici,“ vysvětlil Aleš a dodal, že záchytky nejsou pro příjem mladých pacientů vybaveny.

„Při jejich zakládání se snad vůbec nepočítalo s tím, že by v takové míře mohly přijímat opilé školáky,“ dodal ředitel.

Rodiče ráno ani nepoděkují

Rozporuplné jsou podle lékařů reakce rodičů opilých dětí. „Častokrát mi připadá, že si dítě, které večer předtím přivezli opilé, vyzvednou jako z obyčejné čekárny. Ani to slůvko děkuji, které bychom rádi slyšeli, nevysloví. Ani známka studu,“ řekla primářka dětského oddělení nemocnice v Opavě Dagmar Prejdová.

I ona potvrdila stále rostoucí počet případů opilých dětí. „A vozí k nám stále mladší ročníky,“ dodala.

„Nejčastěji jsou to děti od 12 do 15 let,“ řekla Právu ředitelka pražské vinohradské nemocnice Marie Alušíková.

Podle primářky zdejší kliniky pro děti a dorost Elišky Čeřovské musí kvůli opilosti hospitalizovat čtyři až pět dětí za měsíc.

„Jejich počet se mění nárazově. Souvisí to třeba s koncem školního roku,“ vysvětlila Právu Čeřovská, podle které probíhá spolupráce s rodiči většinou bez problémů.

„Obvykle přijedou krátce poté, co jim oznámíme, že děcko leží u nás,“ říká primářka.

Krev berou všem dětem

Značný nárůst opilých dětí zaznamenali v poslední době i lékaři z Krajské nemocnice v Liberci.

„Za poslední dva roky dětí s intoxikací alkoholem přibylo. Opilost je přitom někdy i dost závažná – třeba i přes dvě promile, a navíc se snižuje věk takových dětí. Největší skupinou jsou ty ve věku kolem 15 let,“ líčil Právu Martin Zítek, primář dětského oddělení liberecké nemocnice, kde opilé děti kvůli absenci záchytky končí.

Každému mladému opilci nejprve lékaři odeberou krev a pak ho umístí na jednotku intenzívní péče.

„Krev už bereme pravidelně, protože někteří rodiče odmítali uvěřit tomu, že jejich dítě je opilé. Na JIP je pak umisťujeme proto, že existuje riziko vdechnutí zvratků a udušení. Druhý den po vyspání je pak většinou pouštíme domů,“ popsal praxi Zítek.

Opili se ve škole

„Bohužel,“ posteskl si nad otázkou, zda dětské oddělení v jihlavské nemocnici také přijímá opilé děti, jeho primář Milan Svojsík. Jak dodal, například v červnu letošního roku dokonce přivezla záchranka dva osmia devítileté školáky přímo ze školy.

„Vozí nám sem však i 17leté a je velmi svízelné, když se takový urostlý opilec rve se sestřičkami. Většinu z těchto pacientů musíme nechat na jednotce intenzivní péče, která je určena pro daleko závažnější případy. Tomuto problému skutečně citelně chybí odpovídající řešení,“ řekl primář Svojsík.

Jak se zdravotníci shodují, vinu kromě lhostejných rodičů má i dostupnost a cena alkoholu.

„Není přece normální, když půllitr piva stojí méně než třetinka limonády. Alkohol je všude dostupný a veřejnost je k němu hodně tolerantní. Děti v reklamách vidí, jak jsou lidé pijící alkohol vydáváni za vzor chlapství či dámské elegance. Pak se nelze ničemu divit,“ vysvětlil Boženský.

Právo

Ohodnoťte tento článek!