Nemocnice doplatily na dluhy

Z nespokojených věřitelů se podle vlády stali vyděrači. Dodavatelé léků splnili své hrozby aode dneška zastavují dodávky léků do tří nemocnic. Premiér Paroubek to ve shodě s ministrem Rathem označil za vydírání. Pro postižené nemocnice už Rath dojednal dodávky od náhradního distributora…

Tři nemocnice doplatily na stamilionové dluhy. Pražská fakultní nemocnice Bulovka, Thomayerova nemocnice a brněnská Fakultní nemocnice u svaté Anny už od původních distributorů nedostanou žádné léky. Nejdřív by musely splatit 400 milionů, které dodavatelům dluží. „Jinak dodávky neobnovíme,“ varuje ředitel Asociace velkodistributorů léčiv Pavel Suchý.

Distributoři z asociace, která pokrývá přes devadesát procent českého trhu s léky, chtějí také všem ostatním nemocnicím zkrátit platební lhůty na čtrnáct dní. Dosud mohly nemocnice platit i za více než devadesát dní – teď mají buď dodržet nové lhůty splatnosti, nebo o dodávky léků přijdou také.

„To je vrchol gangsterství, vždyť nemocnice mají s dodavateli platné smlouvy. A své dluhy postupně splácejí,“ rozčiluje se ministr zdravotnictví David Rath . Premiér Jiří Paroubek je sice v Maroku, ale Rathovo rozhořčení sdílí a kroky distributorů spolu s ním vnímá jako vydírání, kterému se chce postavit.

„Upozorním zahraniční vedení firem na vyděračské praktiky, které nasadil český management,“ plánuje Rath, který zároveň hodlá vyzvat ředitele fakultních nemocnic, aby si na chování distributorů stěžovali na Úřadu pro hospodářskou soutěž.

Podle Ratha mohou distributoři dalším zastavením dodávek léků způsobit stav obecného ohrožení, který by musela řešit bezpečnostní rada státu. Nemocnice se brání, že za své dluhy nemohou.

„Dnešní propad vznikal celá léta a naše nemocnice jako jedna z mála nikdy nebyla oddlužena,“ říká ředitel Bulovky Petr Sláma. Dodavatelům dluží dvě stě milionů.

„Jedeme teď podle krizového scénáře, hlavní snaha je neublížit pacientům,“ dodal Sláma. Nemocnice odstavené od dodávek bude nadále zásobovat nový distributor:

česká firma Stylmed H, a. s. Většina jejích akcií patří Nemocnici Na Homolce. Proč Rath vybral zrovna tuto firmu? „Reagujeme v rychlosti na situaci, kdy distributoři jednostranně porušují smlouvy. Diskutovat o potenciálních vztazích mezi mnou a tou firmou je nesmyslné,“ říká k důvodům ministr.

KATEŘINA VOLNÁ

Ohodnoťte tento článek!