Přejít na obsah

Nemocnice dostal na dvacet let Agel

zpět
8.6.2007

Jedenáct krajských radních, kteří tvoří zároveň valnou hromadu akciové společnosti Nemocnice Olomouckého kraje, ve čtvrtek definitivně rozhodlo o pronájmu tří krajských nemocnic společnosti Agel. Kontrakt je sjednán od 1. července na dvacet let...

Všechny tři nemocnice v Přerově, Prostějově a Šternberku kraji zůstanou. Za jejich pronájem včetně vybavení bude hejtmanství každoročně dostávat 77 milionů korun.

Firma Agel, která se na provoz nemocnic specializuje, byla jediným zájemcem. Do nemocnic má během nájmu investovat dalších sto milionů korun.

„Splnili všechny naše požadavky, nebo dokonce nabídli lepší podmínky,“ uvedl po vyhodnocení nabídky náměstek hejtmana Ladislav Kavřík (ODS).

Tvrdí, že zdravotní péče v regionu se nijak nezhorší. Komplikaci by mohla způsobit žaloba, kterou na kraj podalo město Přerov. To si chtělo nemocnici ponechat. Kraj ji ale městu nenabídl, což zastupitelé považovali za protiprávní.

„Máme vyjádření tří advokátních kanceláří, která nám dávají za pravdu,“ ohradil se před časem náměstek Kavřík.

Součástí správní žaloby je návrh na předběžné opatření, aby kraj nemohl s majetkem do verdiktu nijak nakládat. Rozhodnutí ale zřejmě brzy nepadne.

Pracovnice ostravského soudu Deníku potvrdila, že Přerovští podali žalobu k nesprávnému soudu. „Předběžné opatření řešit nebudeme. Teprve Vrchní soud rozhodne o tom, kterému soudu bude záležitost postoupena,“ řekla.

Žalobu zvažuje i město Šternberk. Rozhodovat o tom budou v příštím týdnu zastupitelé. „Nedokážu odhadnout, jaký postoj zaujmou,“ sdělil místostarosta města Jiří Zemánek (ČSSD).

Představitelé Agelu věří, že žaloba podaná Přerovem pronájem nemocnic nezkomplikuje. „To je věc kraje. Věříme, že si vše právně vyřešil, než začal hledat, komu nemocnice pronajme,“ uvedla mluvčí Agelu Simona Součková.

Agel pronikl nedávno i do státem řízené Fakultní nemocnice Olomouc. Jejím ředitelem byl jmenován Radomír Maráček, dosavadní ředitel vítkovické nemocnice ovládané Agelem. Funkce se ujme 2. července.

Transformaci krajských nemocnic na akciovou společnost před časem zabrzdil zákon bývalého ministra zdravotnictví Ratha. Kraj vložil své tři nemocnice do jediné obchodní společnosti na konci loňského roku, kdy o tom těsnou většinou rozhodlo zastupitelstvo.

Lidovecká zastupitelka Marta Valenčíková z Přerova se kvůli nesouhlasu s tímto krokem vzdala svého mandátu.

Daniela Tauberová, Pavel Konečný, Regionální deníky


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deníky

Komentovat článek: Nemocnice dostal na dvacet let Agel

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nemocnice dostal na dvacet let Agel

Komentáře

další 4 komentáře
I vám FN cíleně řek Re:Re:kvadrATURA  | 9. 06. 2007 18:59

Už je neposkytuje pro někoho dávno, prostě nemůže.

anonym cíleně Re:kvadrATURA  | 9. 06. 2007 17:08

Ano, správně - v rozhovoru s MUDr. Maráčkem bylo jasně rečeno, že FN již nebude poskytovat všechny služby - takže je hotovo.

monopol kvadrATURA  | 8. 06. 2007 19:38

Počty jsou obdivuhodné: Kraj dostane 77 milionů, pár desítek milionů si nechají "akcionáři" (proč by do toho jinak investovali), přitom pojišťovny dají méně na zdravotní péči(viz nová reforma financí) - kde se asi ty miliony za ROK seženou? Předisponovat peníze Maráčkem z Fakultní nemocnice ve formě péče o ztrátové pacienty??? Kdo bude chtít zdrav. péči užívat nebo chtít ve zdravotnictví pracovat - rychle pryč z Olomouckého kraje. Demagogie Agelu už bylo dost.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné