Nemocnice dostanou do konce týdne 350 milionů na srovnání dluhu

Ministerstvo zdravotnictví rozdělí mezi zadlužené fakultní nemocnice zatím 350 milionů korun na to, aby mohly začít splácet své dluhy. Peníze na své částečné oddlužení by měly dostat do konce týdne, uvedl to ministr Rath. V neděli se zmínil o tom, že by chtěl fakultní nemocnice oddlužit ještě do voleb…

PRAHA – Jejich závazky po lhůtě splatnosti činí podle Ratha téměř dvě miliardy korun.

Oddlužení nemocnic by měla nejspíš příští týden projednat vláda. Rath se na tom dnes dohodl s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Sobotka trvá na tom, aby polovinu sumy našlo ministerstvo zdravotnictví ve svém rozpočtu, řekla to mluvčí ministerstva financí Petra Krainová.

Rath v pondělí uvedl, že kvůli oddlužení nemocnic bude muset ministerstvo změnit svůj rozpočet. Na srovnání závazků by v něm mělo najít 700 až 800 milionů korun, dodal ministr. Podle něj se tak letos nedá počítat s žádnou novou výstavbou, ale spíš jen s údržbou zdravotnických objektů.

Kvůli zhruba 400 milionům dluhů za léky zastavili čtyři velkodistributoři před necelými dvěma týdny dodávky léčiv do tří nejzadluženějších fakultních nemocnic. Minulé pondělí posílání léků obnovila jediná firma, po pár dnech ho ale opět zastavila kvůli podezření na korupci.

ČTK

Martin Vedral

Stále stejná písnička. Hospodařil jsi špatně? Nevadí. Jsi-li loajální, zvýhodníme tě. Hospodařil jsi dobře a vadíš nám? Nasadíme na tebe drancovací koeficient. Plně souhlasím s postupem lidovců, kteří v této souvislosti budou požadovat oddlužení všech nemocnic. A na konec. Kdo oddluží soukromé ordinace?

Ohodnoťte tento článek!