Nemocnice Frýdlant zruší akutní lůžkovou péči na interně

interna

Soukromá nemocnice ve Frýdlantu na Liberecku nebude od září poskytovat akutní lůžkovou péči na interním oddělení. Dohodla se na tom s pojišťovnami, 35 lůžek přemění na následná ošetřovatelská. ČTK to řekl ředitel nemocnice Jiří Benedikt.

Nemocnice slouží pro Frýdlantský výběžek, kde žije zhruba 24.000 lidí. Starostům se chystaná změna nelíbí, obávají se zhoršení dostupnosti zdravotní péče. Nejbližší interní oddělení je ve 25 kilometrů vzdáleném Liberci.

„Vnímám to jako závažné omezení základní zdravotní péče. Obávám se, aby to nebyl další hřebíček do rakve nemocnice. Před sedmi lety došlo ke zrušení porodnice, před třemi lety ke změnám na gynekologii, teď dochází k změnám na interně,“ uvedl předseda Mikroregionu Frýdlantsko Vladimír Stříbrný.

Nemocnice patří mezi největší zaměstnavatele ve Frýdlantském výběžku, pracuje v ní 230 lidí, z toho 30 jsou lékaři. Zařízení disponuje 120 lůžky, akutních by mělo být od září 55 pro chirurgii a gynekologii.

Ke změně na interně podle Benedikta přistoupili na základě analýzy. Podle ní až 80 procentům pacientů interny poskytují péči obdobnou ošetřovatelské. „Když máme pacienty, kteří tady leží vzhledem ke své diagnóze nadprůměrně dlouho, tak je to z hlediska našich nákladů, které s tím máme, ztrátové,“ uvedl. Nemocnice se také potýká s nedostatek lékařů, za poslední rok podle Benedikta odešlo šest internistů a přišli dva. Pro lůžkovou část interny má nemocnice nyní tři lékaře, na ambulancích další tři.

Ročně je na interně ve Frýdlantu hospitalizováno kolem 800 pacientů, Benedikt se ale nedomnívá, že se pro ně zhorší dostupnost zdravotní péče. V akutních případech si podle něj lidé stejně jako dosud zavolají záchrannou službu, pokud přijdou s obtížemi do Frýdlantu, převoz jim zajistí nemocnice.

„Pro akutní případy sice bude delší vzdálenost, z mého pohledu ale dostanou lepší péči, kterou jim poskytnou vyšší pracoviště blízkých nemocnic,“ uvedl Benedikt. Kromě Liberce podle něj v úvahu připadají i nemocnice v Jablonci nebo České Lípě. Předpokládá také, že po vyřešení akutních obtíží se budou pacienti z regionu doléčovat ve frýdlantské nemocnici.

Provoz nemocnice ve Frýdlantu od léta 2013 zajišťuje společnost Euroclinicum, která má areál v pronájmu od města a nyní s ním vyjednává o nové nájemní smlouvě. Podle frýdlantského starosty Dana Ramzera budou posuzovat, zda změny nejsou v rozporu s platnou nájemní smlouvou. Další jednání o nové smlouvě budou závislá i na tom, zda provozovatel naplní své sliby o tom, že bude poskytovat lepší péči na ambulancích a pohotovosti, nebude propouštět zaměstnance interny a počet lůžek zůstane zachován. „Pokud to dodrží, jednání o nové nájemní smlouvě by mohla pokračovat, jak začala. Pokud ne, mohlo by to na ně mít výrazný dopad,“ dodal starosta.

Ohodnoťte tento článek!