Nemocnice hradeckého kraje budou mít opět ztrátu přes 50 mil. Kč

graf, pokles

Pět nemocnic Královéhradeckého kraje letos vykáže souhrnnou ztrátu 50 až 60 milionů korun. Je to obdobný propad, který nemocnice ročně vykazovaly v minulých čtyřech letech.

Aby se ztráty nemocnic v dalších letech už neopakovaly, hodlá jim kraj od roku 2010 příslušnými částkami zvýšit provozní dotace. Novinářům to řekl hejtman Lubomír Franc (ČSSD).

„Provozní dotace nemocnicím z rozpočtu kraje by měla být konečná a ztráta nemocnic by se neměla dál prohlubovat,“ řekl Franc. Ztráty a dluhy nemocnic z minulých let kraj letos řešil tím, že jim na oddlužení z rozpočtu poslal přes 100 milionů korun.

Vedení kraje také připravuje výrazné personální změny ve vedení Zdravotnického holdingu, který činnost nemocnic zastřešuje. Nově by měli politici zasedat jen v šestičlenné dozorčí radě holdingu.

Dozorčí rada by pak jmenovala sedmičlenné představenstvo složené z ředitelů nemocnic, ředitele holdingu a radní pro zdravotnictví Jany Třešňákové.

Předsedou dozorčí rady by se měl stát hejtman Franc, který je dosud předsedou představenstva. ČSSD by měla mít v dozorčí radě tři zástupce, zbylé tři místa by měli obsadit zástupci koaličních stran KDU-ČSL a SNK ED. Změny by měla projednat krajská rada na svém středečním zasedání.

„Hlavním cílem změny je to, aby jednotliví ředitelé nemocnic zodpovídali nejen za svou nemocnici, ale v rámci představenstva i za celé krajské zdravotnictví,“ řekl Franc. Dodal, že personální změny nastanou i ve vedení nemocnic v Náchodě a Rychnově nad Kněžnou.

Zdravotnický holding kraje tvoří deset akciových společností. Vedle čtyř oblastních a jedné městské nemocnice v Trutnově, Jičíně, Náchodě, Rychnově a Dvoře Králové nad Labem to jsou firmy, které zabezpečují služby pro zdravotnictví. Celkem mají krajské nemocnice na 2000 lůžek a pracuje v nich přibližně 2500 zaměstnanců.

Ohodnoťte tento článek!