Nemocnice hradeckého kraje propustí kvůli úsporám až desítky lidí

Nemocnice Královéhradeckého kraje propustí kvůli úsporám řádově až desítky lidí. Vedení Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, který krajské nemocnice řídí, by mělo mít příští týden k dispozici výsledky personálního auditu v jednotlivých nemocnicích.

Novinářům to řekl pověřený šéf holdingu a ředitel náchodské nemocnice Miroslav Vávra.

„Úhradová vyhláška pro rok 2013 vytváří velice negativní situaci z hlediska financování poskytované zdravotní péče. Oproti roku 2011 dochází ke snížení objemu proplácené péče o osm procent, což pro všechny nemocnice holdingu v hradeckém kraji představuje částku 100 až 120 milionů korun,“ řekl Vávra.

Vedení holdingu proto uložilo vedení nemocnic prověřit rezervy v jednotlivých zařízeních, nyní se v nemocnicích dělá personální audit. „Srovnává se stav zaměstnanců na pracovištích s normovaným stavem vyplývajícím z vyhlášky o personálním vybavení. Zatím neznám výsledky tohoto šetření, ale v některých případech máme především v oblasti středního a pomocného personálu mírný nadstav,“ řekl Vávra. Přesná čísla Vávra bude znát až po ukončení auditu.

Nemocnice Královéhradeckého kraje loni podle předběžných výsledků prohloubily ztrátu asi na 50 milionů po předloňské ztrátě 15 milionů korun. Letos kraj předpokládá ještě větší ztrátu, a to kvůli nové úhradové vyhlášce, podle níž zdravotní pojišťovny platí za léčení. Hradecký kraj se na svém území stará o čtyři oblastní nemocnice v Trutnově, Jičíně, Náchodě a Rychnově nad Kněžnou a jednu městskou nemocnici ve Dvoře Králové nad Labem. Nemocnice nabízejí pacientům zhruba 1500 lůžek a mají na 2500 zaměstnanců.

Ohodnoťte tento článek!