Přejít na obsah

Nemocnice: Hrozí, že pacienty neošetříme

zpět
18.12.2007

Běžte se doléčit domů, nemámena provoz. Z této věty, kterou by museli říkat pacientům, mají hrůzu lékaři z Asociace českých a moravských nemocnic, v níž je zastoupeno 146 zařízení okresního typu včetně soukromých. Bojí se vysoké inflace, nízkých plateb od pojišťoven, trvalého podfinancování následné péče...

Navýšení plateb jen o šest procent podle ředitelů menších nemocnic problém s nedostatkem peněz nevyřeší

„Jen mzdy zvednou celkové náklady o deset procent. Navíc doléčování v následné péči je až čtyřikrát lacinější než na akutním lůžku ve velkých nemocnicích,“ říká lékař Petr Fiala z asociace. S tím ale ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) nesouhlasí.

„Malé nemocnice a levná lůžka dostanou příští rok mnohem víc než letos,“ řekl Deníku. Dodal, že informovaní ředitelé menších nemocnic jsou spokojeni jak v oblasti dlouhodobé péče, tak té akutní. „Výkonná nemocnice může dostat víc až o šest procent,“ tvrdí ministr.

Počítá také s tím, že nově zaváděné regulační poplatky ročně přinesou zhruba čtyři miliardy. V nemocnicích bude každý pacient platit 60 korun za den. Ředitel Oblastní nemocnice v Rychnově nad Kněžnou Otto Štěpán tvrdí: „Rostou náklady, musíme zvyšovat platy. I šest procent je málo.“ Mluvčí Petr Ballek z nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově naopak říká, že čtyřprocentní navýšení postačí k poskytování služeb na letošní úrovni. Ani Vlastimil Bureš, ředitel nemocnice ve Stodě na Plzeňsku, o omezení péče zatím neuvažuje, ale neví, jak dlouho mu to vydrží: „Šetřit není kde, rezervy už žádné nemáme. Částečně pomohou poplatky za vyšetření, pro nás to však znamená asi tři miliony, a to problém neřeší.“

NÁKLADY NA OBČANA V NEMOCNICI

Výdaje na zdravotnictví ze státního rozpočtu ČR (v tisících Kč)

57 801 713 (rok 2007)

59 558 838 (rok 2008)

Fakultní a velké krajské nemocnice v˙ČR / Počet lůžek / Cena za lůžko (v milionech Kč ročně)

Praha, Na Homolce /357 /5,38

Hradec Králové/ 1461 /1,49

Praha, Všeobecná fakultní/ 1772/ 1,42

Praha, Motol /2016 /1,41

Plzeň /1958/ 1,30

Soukromé nemocnice v ČR

Podlesí a. s., Třinec /153 /5,15

Visus s. r. o., Hradec Králové /13/ 1,55

Nemocnice Hranice a. s. /144/ 1,44

Area Medica s. r. o., Valašské Meziříčí /13 /1,27

Orthes s. r. o., Rožnov pod Radhoštěm /13/ 1,11


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Nemocnice: Hrozí, že pacienty neošetříme

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nemocnice: Hrozí, že pacienty neošetříme

Komentáře

dalších 25 komentářů
Jiri Wicherek Re:Re:Re:Re:2 poznámky  | 19. 12. 2007 15:13

OK a kde jsou ty penize na zajisteni te pripravenosti ZZ poskytnout peci? Je ta "pripravenost ZZ" snad nejak zakalkulovna do hodnoty vykonu? Nemel by na to byt nejaky pausal (se srozumitelne formulovanymi podminkami naroku na takovou platbu) - neco jako kapitace u PL?

skeptik Re:Re:Re:2 poznámky  | 19. 12. 2007 12:07

ˇčerná díra informací říká že občan má právo na bezplatnou péči PROTI tomu stoji fakt , který zná každy kdo se k péči o zdráví nachomýtl. že NIC NENÍ ZADARMO. udržení provozu budovy n-ě-c-o STOJÍ udržení personálu zdravotního i technického n ě c o ...atd náklady na zdravotnické pomůcky, najmě léky n ě c o ...atd. ELEKTŘINA, ODPADY,VODA, TEPLO N Ě C O ..... Pacient počítá že si platbou zdravotního poj/daně našetřil, ale nikdo mu neřekne, že se jedná jen o procenta skutečných nákladů. ""Budova ZZ je v provozu s připraveným personálem i když jsem léta zdravý,tak žádná úspora nevzniká""

Inisder Re:Re:2 poznámky  | 19. 12. 2007 07:23

Tak proč ty geniální reformy nikde SROZUMITELNĚ nevysvětlí i občanovi, aby to bylo pochopilné???

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné