Nemocnice i jejich pacienti dostali naději

Najít peníze pro čtyři středočeské nemocnice, které jsou od ledna bez smluv s VZP, se pokusí 14. ledna na mimořádném zasedání zastupitelé kraje. „Peníze budeme hledat v rozpočtu, a to v kapitolách investic, školství, dopravy a projektů strukturálních fondů,“ prohlásil hejtman Středočeského kraje Petr Bendl (ODS)…

Ministerstvo zdravotnictví konečně mohlo vypsat výběrové řízení na poskytovatele péče

Svolání mimořádného zastupitelstva mu včera uložila krajská rada. Hejtman znovu zopakoval, že pojištěnce VZP ve všech čtyřech nemocnicích – Kladno, Mladá Boleslav, Benešov a Kolín – ošetří. Peníze bude kraj vymáhat na VZP a Ministerstvu zdravotnictví (MZ) ČR.

Za měsíc mohou zařízení bez smluv s VZP přijít až o 50 miliónů korun. Jejich zástupci proto včera vyzvali ministra zdravotnictví Davida Ratha k ukončení krize.

„Nemůžeme poskytovat zdravotní péči bez záruky, že nám není proplácena,“ uvedl ředitel kladenské nemocnice Otakar Mareš.

Pro poskytování péče ve středních Čechách nezbytné výběrové řízení vypsalo MZ na webových stránkách se zpožděním, jež úplně nezavinilo, 3. ledna. Termín pro zájemce tak vyprší 13. února. Uspějí-li, získají standardní smlouvy s VZP.

„Všechny čtyři naše nemocnice se přihlásí,“ ujistil novináře Bendl. Žádá Ratha, aby proces výběrového řízení zpřístupnil veřejnosti. Obává se možného znevýhodnění zařízení kraje. Spekulovat o tom, co se stane, když nemocnice neuspějí a zůstanou bez smlouvy s VZP, nechtěl.

Ministr Právo ujistil, že nikdo o peníze nepřijde. Vysvětlil, že je možné, aby v definitivních smlouvách vzešlých z výběrového řízení byla platnost od ledna 2006. „Není mi známo nic, co by v tom bránilo. Samozřejmě s tím musí souhlasit pojišťovna, ale i kraj,“ řekl.

Rathův dík

Rath zopakoval, že necítí vinu svého resortu.

„Byli to oni, kdo v létě zrušili jedenáct nemocnic, převádějí za podivných okolností jejich majetek na zbývající čtyři. Zrušili příspěvkové organizace, které měly smlouvy s VZP do 30. 6. letošního roku. Připadá mi to, jako když někdo zapálí stodolu a pak vykřikuje, že hasiči, kteří ji přijeli hasit, pošlapali trávník,“ konstatoval ministr.

Vyzval dále Bendla, aby se omluvil za výroky, že středočeské nemocnice nebudou od ledna poskytovat pojištěncům VZP neakutní péči. Učiní-li tak, Rath na něj nepodá trestní oznámení za šíření poplašné zprávy. Za nerealizování hrozeb mu ale poděkoval.

„Vyhazování lidí z nemocnic by bylo nejen protizákonné a trestné, ale i nelidské a nemorální chování,“ vzkázal mu. Ministr Bendla vyzval, aby zdravotníkům v kraji zvýšil mzdy a zamezil jejich odchodu.

Spor přerostl hranice kraje

Čtyři páteřní nemocnice ve středních Čechách potřebují nové smlouvy s VZP kvůli tomu, že se vloni z vůle kraje proměnily v obchodní společnosti. To vyvolalo ostrý politický spor, zprvu regionální, ale postupně do něj byly vtaženy i VZP a ministerstvo.

Hejtmani, zpravidla členové ODS, krok kraje podporují, sociální demokraté a komunisté odmítají. Zastánci v něm vidí cestu, jak původně státní nemocnice, odpůrci mu vyčítají rušení nevýdělečných služeb, a tudíž nižší kvalitu péče o pacienty.

Lenka Hloušková, Václav Pergl , PRÁVO

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

MUDr. Pavel Vepřek

Celá ta smutná taškařice kolem středočeských nemocnic ukazuje, nejen jak hluboko je v našem zdravotnictví zakořeněná minulost, ale že už zase vyráží šťavnaté pupeny. Gumový výklad smluv a zákonů, ignorování právní subjektivity jednotlivých institucí, účelové používání moci, inu, jako za časů soudruha Prokopce. Špatná zpráva pro nestádní občany…

Ohodnoťte tento článek!