Nemocnice Jablonec nezískala dotaci na pavilon intenzivní péče

Nemocnice Jablonec nezískala státní dotaci na výstavbu nového pavilonu intenzivní péče za zhruba 120 milionů korun. Stavbu chce město, které je zřizovatelem, přesto ještě letos na podzim zahájit.

Město proto hledá jiné zdroje, které by výpadek 50 milionů od státu nahradily. Na jednání jabloneckého zastupitelstva to řekl primátor Petr Beitl (ODS). Podle ředitele Víta Němečka je nový pavilon největší investicí v nemocnici za posledních deset let. Nemocnice ho potřebuje. „Osm lůžek intenzivní péče už nestačí, téměř denně musíme odkládat kvůli nedostatku lůžek plánované operace, někdy i posílat pacienty domů. Často musíme dříve překládat pacienty z intenzivních lůžek na normální pokoje, což je velkou zátěží pro ošetřující personál,“ řekl. Na výstavbu pavilonu slíbilo 70 milionů korun město, chybějící státní dotace je podle Němečka problém, ale věří, že se podaří peníze najít jinde.

Projekt počítá s dalšími čtyřmi lůžky intenzivní péče pro chirurgii, ale vznikne i prostor pro rozšíření ARO ze současných šesti na osm lůžek nebo dokonce deset. Nový pavilon podle Němečka nebude pro nemocnici znamenat jen rozšíření kapacity intenzivní péče. „Bude tam mnohem větší a lepší personální a technická zastupitelnost mezi jednotkami intenzivní péče a arem,“ řekl Němeček. V už existujících objektech bude víc místa pro rozšiřování tamních pracovišť. Nemocnice bude ze svého financovat provoz a vybavení nového pavilonu, na které získala i dotaci z fondů EU.

Jablonecká nemocnice je městskou příspěvkovou organizací. V zařízení s 377 lůžky bylo loni hospitalizováno přes 17.600 lidí, dalších 226.600 podstoupilo ambulantní ošetření. Pacientů podle Němečka v posledních letech přibývá a potřeba intenzivních lůžek stoupá zejména v souvislosti se zrušením lůžkové chirurgie v Tanvaldu a interních oddělení v nemocnicích ve Frýdlantu a Semilech. Nemocnice zvažovala několik variant rozšíření. „Zvítězila varianta, která navazuje na chirurgický pavilon směrem k Hřbitovní ulici,“ doplnil ředitel.

Nemocnice v Jablonci je třetím největším zdravotnickým zařízením v Libereckém kraji. Téměř kompletně byla nově vybudována v letech 1997 až 2002, v posledních deseti letech investovala do rozvoje a vybavení dalších 419 milionů korun, 240 milionů dala nemocnice ze svého, 95 milionů přispělo město, zbytek získalo zařízení z evropských a státních fondů, od sponzorů i z Libereckého kraje. Do roku 2020 plánuje nemocnice investice za dalších 470 milionů korun, 170 milionů dá ze svého, 135 milionů získala z Integrovaného regionálního operačního programu na obnovu přístrojů.

Ohodnoťte tento článek!