Nemocnice jako akciovka riskovala, pokuta ji nebolí

Titulní obrázek

Nově vzniklá akciová společnost Chrudimská nemocnice se začíná chovat podle pravidel podnikání. Její vedení přijalo trest ve formě sedmdesátitisícové pokuty od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, ale vydělala na tom devítimilionový bonus od firmy, jež jí vybaví laboratoř…

Vojtěch Němeček podepsal smlouvu přes zákaz a získal tak devítimilionový bonus

„Někdy se zariskovat musí,“ podotýká ředitel Vojtěch Němeček. Když podepisoval smlouvu s firmou, která má vybavit laboratoře novými přístroji za 35 milionů korun, učinil to i přes zákaz Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který v tu dobu přezkoumával odvolání firem, které se zúčastnily výběrového řízení. „Proti pokutě stojí skutečnost, že jsme od vítězné firmy dostali do užívání přístroje za devět milionů korun. Ihned po podpisu smlouvy jsme je obdrželi,“ vysvětluje ředitel Němeček. Nemocnice na risku vydělala, proto nebude po odborné firmě, která soutěž zaštítila, žádat finanční vyrovnání. Je si vědoma, že jí dodala podklady, které si „vysloužily“ pokutu.

Dodavatelská firma vybavila nemocnici přístroji, ale i veškerým laboratorním chemickým, spotřebním a odběrovým materiálem. Pro pacienty je jistě příznivou zprávou, že se tak zavedl jednoznačný systém identifikace vzorků. „Sice se nikdy nestalo, že by došlo k jejich záměně, ale zde není kontrolních opatření nikdy dost,“ uzavírá ředitel.

Romana Netolická, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!