Přejít na obsah

Nemocnice jako akciovky zlepšily hospodaření

zpět
22.5.2009

Ze stamilionových ztrát každý rok do plusu. Takový přemet v hospodaření zažívají nemocnice v Pardubickém kraji od roku 2007, kdy je bývalé vedení kraje v čele s radním za zdravotnictví Josefem Janečkem převedlo z příspěvkových organizací na akciové společnosti. Zásluha Janečka to ale podle nové krajské vlády není...

„Hospodaření se zlepšilo jen mírně a hlavně díky oddlužení nemocnic,“ relativizovala čerstvé výsledky auditů nemocnic krajská radní za zdravotnictví

Markéta Tauberová. Zatímco v roce 2006 dosáhly ztráty všech pěti nemocnic v kraji po odečtení odpisů a transformačních nákladů v součtu 50 milionů a o rok později dokonce zhruba 140 milionů korun, vloni se naopak ocitly v nečekaném plusu ve výši 37 milionů korun. Plán byl přitom opatrnější, počítal se ziskem 21 milionů. Do černých čísel se dostaly dokonce i nejproblémovější nemocnice v Pardubicích a Chrudimi.

„Nemocnice ale při přechodu na akciovky trpěly vysokými transformačními náklady, převod na obchodní společnosti do nich nepřinesl ani korunu navíc,“ řekla radní.

Pravda je, že neočištěný hospodářský výsledek dosáhl v roce 2008 nikoliv zmíněných plus 37 milionů, ale minus 127 milionů. Kumulovaná účetní ztráta, jak narostla během let, se vyšplhala na 195 milionů.

Tauberová podotkla, že převod byl velmi riskantní v situaci, kdy nemocnice měly mizivý základní kapitál.

„Tím byla ohrožena sama existence zdravotnických zařízení,“ přidal se hejtman Radko Martínek. Dodal, že je to až jeho vláda, kdo nemocnice systémovými změnami stabilizuje. Chce třeba kvůli úsporám sloučit svitavskou a litomyšlskou nemocnici či centralizovat nákup léků.

A to nejzajímavější - statut akciových společností kraj navzdory předvolebním proklamacím nemocnicím ponechá.

„To, že nemocnice nedostaly kapitál, bylo naším úmyslem. Jejich nemovitý majetek jsme převedli do úschovy kraje, aby o něj nemocnice v případě problémů nepřišly,“ oponuje bývalý radní Janeček.

A kdyby se u ekonomických výsledků počítaly ztráty příspěvkových organizací stejně jako u „akciovek“, byly by podle Janečka úspory po započtení odpisů ještě větší.

V hlubokých ztrátách se naproti tomu topí nemocnice v Královéhradeckém kraji. Bývalé vedení kraje mluvilo o vyrovnaném hospodaření, audity zadané novou vládou ČSSD však hovoří o jejich ztrátách ve výši 170 milionů korun.

Kamil Dubský, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Nemocnice jako akciovky zlepšily hospodaření

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nemocnice jako akciovky zlepšily hospodaření

Komentáře

dalších 10 komentářů
Občan postižený modr Sprostá okrádačka zaměstnanců!  | 25. 05. 2009 14:30

Úspora z nicnedělání- zrušen FKSP ve všech nemocnicích- kolik milionů to hodilo? Kdo sponzoruje léčení pacientů - zaměstnanci. Kolik to dělá v 5 nemocnicích - 20 mil. Kč? Sociální fondy nejsou, jakým právem ? Čím se zaměstnanci provinili? Pan Janeček bere 70 000,-Kč plat, dosud není odměňován za vykonanou práci ,ale za funkci a výsledek nikdo nehodnotil a nehodnotí.Za sebou nechal zdravotnický marasmus a dostal" kontrolní "trafiku na kraji!Všeuměl typu kádra KSČ do roku 89. " Prohlásil při vzniku akciovek , že konečně budou zaměstnanci nemocnic hodnocení za vykonanou práci!" Nyní si zodpovězte otázku - kdo je to parazit ?! Občan Antijaneček

cifo Re:Je taková jedna známá pohádka  | 25. 05. 2009 06:51

tak to máte pravdu...zdravotník je jako kůň...tak blbý

jir Re:Je taková jedna známá pohádka  | 22. 05. 2009 14:21

Pokud si pamatuju, tak ten kůň chcípl těsně před tím, než mu ten sedlák-manager chtěl vynechat i to krmení, které dostával naposledy, aby tak mohl dokázat, že pilným zvykáním na stále menší dávky se dá dosáhnout toho, že kůň pracuje i bez krmení... No nepovedlo se, ale původní myšlenka byla originální, jelikož do té doby bylo zvykem o koně se řádně starat včetně krmení, jelikož se věřilo, že čím lépe obstaraný kůň, tím lepší i celé hospodářství. Jenže co s tím dnes, kdy se koně hodí jenom do pohádek, dostihů, do cirkusu či hipoterapie ?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné