Nemocnice je v ohrožení

28. 6. 2002 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Primář Jiří Martinec pochybuje, že slibovaná akutní péče bude jinde dobře zajištěna: "Restrukturalizace není šťastný výraz, lépe by bylo říci likvidace. Od kraje jsme dostali jen obecná prohlášení, třeba o záchranné službě...


V bouřlivé diskusi obyvatelé nesouhlasili se zrušením akutní péče, jednání zastupitelstva bude pokračovat v úterý.

Vysoké Mýto - Zastupitelstvo nerozhodlo ve středu o budoucnosti nemocnice.

Jde o akutní péči

Nemocnice zajímala přeplněnou síň radnice nejvíce. V úvodu referoval radní kraje Josef Janeček o restrukturalizaci akutní zdravotní péče: „Na Svitavsku se vybraly dvě nemocnice, jedna na Ústecku. Lékařská péče se zkvalitňuje, zdravotnictví je ale stále dražší. Vše se nedá provozovat v nemocnici, kde jsou jen čtyři obory. Rada kraje schválila síť pěti nemocnic, výsledkem má být kvalitnější medicína, Vysoké Mýto by bylo spádovým územím pro nemocnice v Litomyšli a Ústí nad Orlicí, jež skýtají záruku kvalitního pokrytí Vysokomýtska. Bylo by sebezničující držet krok s Ústím, Svitavami a Litomyšlí, kde se do nemocnic vkládají velké částky.“

Ředitelka nemocnice Ivana Urešová doložila, že v letech 1992 - 2001 se zařízení jen jednou nevypořádalo s vlastním hospodářským výsledkem: „Ostatní léta hospodaříme se ziskem, na provoz jsme nevyžadovali peníze. Investice tečou do okolních nemocnic, jsme odříznuti od dotací. Nyní nás nejvíce trápí modernizace stravovacího provozu: projekt za dvacet miliónů leží na ministerstvu zdravotnictví. Musíme se rozhodnout, zda naši nemocnici chceme a budeme do ní dávat tři až pět miliónů korun ročně z vlastního rozpočtu.“

Medicína je o lidech

Vedení města zjišťovalo v Litomyšli možnost splynutí obou zařízení. Starosta Bohuslav Fencl řekl, že se nesetkali s velkým odporem, ale pokud by se provázaly Svitavy a Litomyšl, nemělo by smysl spojení s Litomyšlí: „Když se dostaneme k fungování nemocnice přes ekonomiku, jsme u konce, nemůžeme dávat tolik peněz každý rok. Před měsícem jsme byli odhodláni bojovat za nemocnici stůj co stůj, ale nemáme dvacet miliónů na kuchyň a každý rok pět miliónů, a tak by neměla jinou podporu než od nás. Choceň není ochotna pomoci, malé obce nemají peníze. Chceme hledat další řešení.“

Jsou lidé na prvním místě?

Primář Jiří Martinec pochybuje, že slibovaná akutní péče bude jinde dobře zajištěna: „Restrukturalizace není šťastný výraz, lépe by bylo říci likvidace. Od kraje jsme dostali jen obecná prohlášení, třeba o záchranné službě.“ Krajský zastupitel primář Bohumil Vaško se ptal, jak by Litomyšl vstřebala personál:

„Kde se nemocnice zruší, zhorší se dostupnost péče, je otázkou, jak to ohrozí život pacientů. Pokud si řekneme, že nemocnice je ve městě nezbytná, musíme se na tom podílet. Medicína se nedá zúžit na technický problém, je o lidech.“

Josef Vondráček, člen zastupitelstva, připomněl, že podobně jednali zástupci VZP Praha:

„Ale teď přicházejí představitelé, které jsme zvolili, říkají, že nemocnici zruší. Je možné, že z jedné nemocnice budou v případě akutní péče posílat pacienty do druhé. Řekněte, jakou péči přesně zajistíte.“ Předsedkyně odborového svazu pracovníků ve zdravotnictví v nemocnici Milena Mikulecká zdůraznila, že nejen zaměstnanci jsou proti zrušení:

„Litomyšl bude dva roky v rekonstrukci, ani pak nebude schopna zajistit péči ze dvou regionů. Naše porodnice má výbornou pověst, nemocnice není zadlužena, proto nechápeme, proč by nemohla být městskou nemocnicí. Máme dojem, že na prvním místě nejsou lidé, ale politické cíle. Je třeba myslet na lidi, kteří dali zastupitelům důvěru.“

Diskuse na ostří nože

Radní Josef Janeček kontroval, že pokud by platil argument o dostupnosti, muselo by se v Čechách postavit dalších 60 nemocnic:

„Nedivím se lidem, je to o pocitech, bylo to i v Moravské Třebové a Poličce. Vybavit hustou síť nemocnic technikou je problém, proto je určeno několik nemocnic trvalého rozvoje.“ Lidem se argumenty naprosto nelíbily, zahrnuli ostrými výrazy starostu, zastupitele a radního kraje, že chtějí zařízení zrušit, že o dostupnosti péče se neví nic konkrétního. Někteří odcházeli z jednání rozladěni, se slzami v očích. Smíšené pocity měla i Miloslava Nábělková: „Lidi nepotřebují ani tak opravit chodníky či autodrom, ale špitál.“ Nemocnice se objeví na pořadu jednání znovu v úterý.

Jiří Koníček, Orlické noviny, 28.6.2002

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?