Nemocnice Jičín má zaplatit za smrt ženy po porodu 850.000 Kč

Oblastní nemocnice v Jičíně má zaplatit celkem 850.000 korun třem příbuzným šestatřicetileté ženy, která v červnu 2011 v zařízení po porodu zemřela. Rozhodl o tom Krajský soud v Hradci Králové. Rodina u soudu požadovala přes dva miliony korun, verdikt dosud není pravomocný.

„Bylo prokázáno, že lékaři nemocnice v určité fázi nepostupovali zcela řádně a to vedlo k snížení šance pacientky na přežití,“ řekl při zdůvodnění verdiktu soudce Jan Fifka. Podle něj soud při stanovení náhrady přihlédl k tomu, že vrozené onemocnění poškozené bylo velmi vzácné a ohrožovalo ji neustále. „Nelze klást za vinu lékařům, že by krvácení způsobili,“ řekl Fifka. Podle něj soud snížil požadovanou částku také proto, že další peníze by žalobci mohli získat v dalším jednání, které běží u jičínského soudu.

U ženy se po porodu, při kterém se jí narodil zdravý syn, objevily zdravotní komplikace. Sanitka ji převezla do hradecké fakultní nemocnice, kde žena na následky rozsáhlého vnitřního krvácení zemřela. Žaloba tvrdí, že lékaři neprovedli vyšetření, které by odhalilo pravou příčinu krvácení.

Před soudem vypovídal zpracovatel revizního znaleckého posudku Dušan Klose, který řekl, že na začátku jičínská nemocnice postupovala u pacientky správně. Po zhoršení stavu pacientky však byly podle znalce kontroly krevního tlaku laxní a nebyly prováděné některé metody, například měření hladiny laktátu. „Nemůžeme stoprocentně říci, že by došlo k záchraně nemocné, ale máme za to, že kdyby se provedla revize a nebo bylo provedené vyšetření CT, které by zjistilo diagnózu, tak by se podstatným způsobem zvýšily šance ženy na přežití,“ uvedl Klose.

Podle znalce nemocnice pacientku léčila pro podezření na protržení sleziny, přitom šlo o prasknutí tepny a krvácení do retroperitonea, což je poměrně raritní a neočekávaná diagnóza. Do hradecké fakultní nemocnice byla žena převezena již ve stavu neslučitelném se životem. „Máme pocit, že kdyby se reagovalo adekvátně, tak šance na zvládnutí této nepředvídatelné situace by se zvýšily,“ řekl znalec.

Revizní posudek nechal hradecký soud zpracovat kvůli rozporům v posudcích. Posudek, který pro policii zpracoval znalec Radek Matlach, tvrdil, že nemocnice nepochybila, a policie žalobci podané trestní oznámení na neznámého pachatele odložila. Druhý posudek, který si nechali zpracovat žalobci, však hovořil o chybném postupu nemocnice, což potvrdil i revizní znalecký posudek.

Právní zástupce žalobců Tomáš Klinecký na začátku jednání upozornil na diskusi týkající se kvality posudků znalce Matlacha například v souvislosti s kauzou zdravotní sestry Věry Marešové obžalované z vražd šesti pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku. Na Matlachově posudku byla postavena obžaloba, podle které Marešová pacienty zabíjela draslíkem. Závěry znalce Matlacha odmítl posudek obhajoby i revizní posudek zadaný soudem a soud poté ženu zprostil obžaloby.

Ohodnoťte tento článek!