Nemocnice jsou akciovými společnostmi

Titulní obrázek

Všechny nemocnice v Jihočeském kraji jsou od 1. ledna akciovými společnostmi. Změnu ale pacienti nepoznají, shodli se náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Pavelka i předseda Lékařského odborového klubu v táborské nemocnici…

Lukáš Štrincl.

„Jako lékař jsem nezaznamenal od začátku ledna jakoukoliv změnu v péči o pacienty. Tím ale neříkám, že stav zůstane v budoucnu zachován na stejné úrovni,“ řekl Právu Štrincl doslova.

To je ale jediná oblast, v níž se táborský internista s doktorem Pavelkou shodli. V názorech na prospěšnost převodu jihočeských nemocnic z příspěvkových organizací na obchodní společnosti se oba lékaři již naprosto liší.

„Změnu ještě nedokážu nyní konkrétně posoudit, protože teprve čas prokáže, jestli je účinná a efektivní. I přesto se ale domnívám, že se jedná o krok nesprávným směrem. Nevýhody spatřuji hlavně v politickém vlastnictví akciových společností, z něhož nevyplývá konkrétní odpovědnost. Také hospodaření nemusí být transparentní, jelikož některé kroky se mohou schovat za pojem obchodní tajemství. Výběrové řízení nemusí být nyní na některé záležitosti vůbec vypsáno, což dává až příliš volnou ruku vedení nemocnice,“ vysvětlil obavy Štrincl.

Jako odboráři mu vadí i nejistota tarifních platů pro zaměstnance. „Navíc jsme zjistili, že by platy měly být stejné jako v roce 2006. To sice znamená, že nominální hodnota mzdy zůstane zachována, ale klesne její reálná hodnota. My se pokusíme, aby platy narostly alespoň o pět procent. V pondělí budeme jednat s vedením nemocnice. Vím, že podobně postupují kolegové i v dalších nemocnicích v kraji,“ dodal Štrincl.

Změna na obchodní společnosti povede naopak podle Pavelky ke zkvalitnění poskytované péče a k lepšímu vybavení nemocnic. „Cílem je, aby nemocnice žily zdravým ekonomickým životem,“ uvedl náměstek a zdůraznil, že převod na akciové společnosti nedoprovází rušení nemocničních oddělení.

Nově vzniklá zdravotnická zařízení nyní čekají výběrová řízení na smlouvy se zdravotními pojišťovnami. „Jde pouze o formálnost. Nové smlouvy by měly být uzavřeny v prvním pololetí roku,“ dodal k tomu Pavelka.

Nemocniční akciové společnosti, které existují již od podzimu roku 2005, ale až do 31. prosince 2006 byly prakticky prázdné, tedy bez majetku, vedou představenstva.

Při výběru členů byla podle Pavelky zachována kontinuita s vedením příspěvkových organizací. „To znamená, že ředitelé zůstali,“ vysvětlil náměstek hejtmana. Největší změnu tak nyní doznává organizační a ekonomická struktura nemocnic. „Hlavně účetnictví je odlišné,“ doplnil Pavelka.

Právo

Nemocnice jsou akciovými společnostmi
Ohodnoťte tento článek!